Здравје

Зошто треба почесто да јадете печурки

Печурките се многу корисни бидејќи позитивно делуваат на здравјето поради нивната хранлива вредност. “Печурките се богати со витамин Д, кој е исклучително корисен. Недостатокот на овој витамин е поврзан со замор, нарушено здравје на коските, намалена функција на имунолошкиот систем и зголемен ризик од хронични болести, вклучително и одредени видови …

...повеќе »

Пиењето две до три шолји кафе дневно може да биде поврзано со подолг животен век

Како што покажа студијата, кафето исто така е поврзано со помал ризик од кардиоваскуларни болести. Наодите беа применети на мелени, инстант и безкофеински сорти на кафе, а истражувачите велат дека консумирањето кафе треба да се смета за дел од здрав начин на живот. Според студијата, најголемото намалување на ризикот е …

...повеќе »

Јадењето на овој продукт го продолжува животот

Грицкањето ореви наместо бисквити или чипс може да ви го продолжи животот, сугерира истражувањето. Имено, само половина шака од овие вкусни јаткасти плодови на ден значително ќе го намалат ризикот од срцев и мозочен удар, како и други опасни по живот состојби. Експертите од Универзитетот во Минесота дошле до заклучок …

...повеќе »

Прекумерниот внес на протеини може да предизвика сериозни здравствени проблеми

Протеините се суштински дел од здравата исхрана. Тие помагаат во градењето и обновувањето на мускулите, органите и коските. Исхраната богата со протеини, исто така, се покажа како корисна за намалување на телесните маснотии, губење на тежината, полесно постигнување и одржување на ситост и градење и одржување на мускулната маса. Сепак, …

...повеќе »

Зошто не треба да спиете помалку од шест часа?

Доколку спиете помалку од шест часа, голема е можноста да наидете на здравствени проблеми. Докторката Ребека Робинс во интервју за Телеграф изјавила дека во мозокот на луѓето кои спијат помалку од шест часа се создаваат токсини, што создава многу сериозни последици. „Со текот на времето, овие токсини ќе се акумулираат …

...повеќе »

Без да знаеме фрламе здравје

Чајот од свила од пченка е еден од најсилните природни диуретици. Го стимулира излачувањето на урината и бактериите од телото, поради што е многу корисен при воспаление на мочниот меур и уринарни инфекции, како и за камења во бубрезите. Ја забрзува циркулацијата на крвта во телото и го намалува таложењето …

...повеќе »

Какви видови на зеленчук треба да јадете за да го одржувате вашиот црн дроб здрав?

Иако црниот дроб има способност да се регенерира, се подразбира дека храната што ја консумирате има големо влијание врз него. Одредени видови зеленчук можат да ви помогнат да го одржите здрав. Цвеклото е на прво место. Истражувањата покажаа дека цвеклото е особено корисно за здравјето на црниот дроб бидејќи содржи …

...повеќе »

Што се случува со телото кога кафето ќе го замените со чај

Првата шолја кафе наутро е навика на многу луѓе и многу ретко се откажуваат од неа, но факт е дека тоа не е најдобрата опција кога е здравјето во прашање. Една од причините зошто многу експерти препорачуваат кафето да се замени со чај е негативното влијание на кафето врз нашите …

...повеќе »

Сообраќајната бучава штетно влијае на здравјето

Истражувачите кои работат за BioMed Central, во своето списание Environmental Health ги објавија последните истражувања кои укажуваат дека луѓето кои се долго изложени на сообраќајна бучава, имаат поголема веројатност да развијат хипертензија. Во студијата која го проучувала влијанието кое бучните сообраќајници го имаат врз животот, учествувале и научници од шведската …

...повеќе »

Јадете само неколку од овие житарки дневно и ќе го победите запекот

Запек е бавното минување на содржината низ дебелото црево и се јавува како резултат на брз начин на живот, несоодветна исхрана, низок внес на течности и недостаток на физичка активност. Растителните влакна се најодговорни за редовна столица бидејќи влијаат на конзистентноста на столицата поради нејзината способност да ја врзува водата. …

...повеќе »
Don`t copy text!