Здравје

Јадете само неколку од овие житарки дневно и ќе го победите запекот

Запек е бавното минување на содржината низ дебелото црево и се јавува како резултат на брз начин на живот, несоодветна исхрана, низок внес на течности и недостаток на физичка активност. Растителните влакна се најодговорни за редовна столица бидејќи влијаат на конзистентноста на столицата поради нејзината способност да ја врзува водата. …

...повеќе »

Бомба за крвната слика

Во народната медицина постојат неколку рецепти за зголемување на хемоглобинот во крвта. Оваа витаминска бомба или лековит еликсир е исклучително добар и докажан лек за зголемување на хемоглобинот, подигање на нивото на крвни зрнца и подобрување на општата крвна слика. Направете го веднаш. Освен што е супер здрав, многу е …

...повеќе »

Што всушност се случува кога комбинираме кафе со алкохол

Според најновите истражувања спроведени во САД, комбинацијата која многу често се користи, кафе и алкохол, е повеќе штетна отколку корисна. Кафето многу често го користиме за кревање на притисокот, будење или отрезнување. Кофеинот е стимуланс кој го буди човечкиот организам, и прави да е посвесен за околината околу него, додека …

...повеќе »

Прошетајте само две минути после секој оброк и вашето тело ќе ви биде благодарно

Повеќето луѓе сакаат да го завршат оброкот со десерт или кафе. Одлично за вашето хедонистичко непце, признаваме! Но, обидете се со кратко и брзо одење потоа и вашето тело ќе ви се заблагодари. Нема подобро чувство од ситост откако ќе уживате во вкусовите што ги сакате, но повеќето од нас …

...повеќе »

Верувале или не, и мажите имаат биолошки часовник кој отчукува

Долго време се веруваше дека само жените имаат биолошки часовник што отчукува, но се покажа дека тоа не е вистина Претходна студија го потврди ова. Досега се знаеше дека биолошкиот часовник кај жените отчукува, но едно истражување покажува дека го имаат и мажите, кој всушност почнува да отчукува истовремено со …

...повеќе »

Морничаво откритие на научниците, еве што се наоѓа на дождот што паѓа речиси насекаде во светот

Шведските научници дојдоа до неверојатно откритие. Имено, во едно од најновите студии утврдиле дека дождовницата во речиси секој дел од светот содржи опасна количина на трајни хемикалии. Овие се per/polyfluoroalkyl супстанции (PFAS) и припаѓаат на голема група вештачки хемикалии кои се наоѓаат во природата. Тие се нарекуваат трајни материи затоа …

...повеќе »

Јајцата се здрави, но не и ако ги јадете во комбинација со одредени продукти

Јајцата содржат многу хранливи материи. Тие обезбедуваат бројни здравствени придобивки бидејќи се добар извор на протеини и можат да помогнат да се намали воспаление, да се подобри здравјето на коските и да се придонесе за здравјето на мозокот. Тие се јадат за појадок, после тренинг или како ужина, а можат …

...повеќе »

Што е Златно млеко и зошто е одлично за здравјето?

Освежително, ледено и супер здраво, леденото Златно млеко стана вистински летен хит. Златното млеко го добило името благодарение на главната состојка – куркумата, која на овој пијалок му ја дава карактеристичната жолта боја. Куркумата може да помогне при болки во зглобовите, воспаление, проблеми со црниот дроб или респираторни заболувања. Богат …

...повеќе »

Каков е ефектот на суперхеројот и колку мажите страдаат поради нереалната перцепција на телото

Иако постојат многу докази дека жените повеќе се оценуваат според нивниот изглед отколку мажите, истражувањата покажуваат дека мажите страдаат од истите проблеми. Познатите личности како Сем Смит и Роберт Патинсон еднаш отворено зборуваа за нивната борба со начинот на кој изгледаат во последните години, потврдувајќи дека имиџот на телото е …

...повеќе »

Едноставна храна која може да го намали ризикот од деменција

ЈАДЕЊЕТО јагоди го штити мозокот од деменција со тоа што го намалува воспалението, тврдат експертите. Истражувачите откриле дека луѓето постари од 65 години кои редовно јаделе јагоди имале помалку абнормален тау протеин во нивниот мозок. Тау-протеините помагаат во транспортот на хранливите материи од еден дел од мозокот до друг. Абнормалните …

...повеќе »
Don`t copy text!