Технологија

Елон Маск вети комплетно автономно возило до крајот на 2020 година

Елон Муск, сопственик на „Тесла“, изјави дека овој производител на електрични автомобили ќе произведе целосно автономно возило што ќе вози без возач до крајот на годината.Би-Би-Си пишува дека Муск веќе е многу близу до постигнување на наведената цел, имајќи предвид дека автономниот автомобил на Тесла е на второто ниво од …

...повеќе »

Апликацијата МојДДВ сега достапна и на AppGallery на Huawei

Апликацијата МојДДВ со која се врши скенирање на фискални сметки за поврат на ДДВ кајфизичките лица, сега е достапна и на продавницата за апликации AppGallery на Huawei.AppGallery постојано го збогатува своето портфолио, а основен фокус во секоја од 170-те земјиво кои работи Huawei е што побрзо да ги обезбеди најомилените …

...повеќе »

Придружи се на над 20 илјади ентузијасти во мобилна фотографија од Европа кои веќе ги доставија своите уметнички дела на Huawei Next-Image Awards 2020

Ветувачка насмевка, магично зајдисонце или шармот на градот навечер. Ако сакате да фотографирате или снимате такви уникатни моменти, придружете се на над 20 илјади европски љубители на мобилна фотографија кои веќе ги доставиле своите фотографии и видеа на Huawei Next-Image Awards 2020. Бидете препознаени од светски познатите членови на жирито, …

...повеќе »

Амазон со бизнис идеја за автономни такси возила

Амазон има намера да купи стартап за развој на автономни автомобил, Zoox за 1,2 милијарди долари.Корпорацијата на еден од најбогатите луѓе во светот, Џеф Безос, нагласува дека нивната цел била да ја реализираат идејата за компанија наречена Амазокс со купување на „Zoox“. Идејата е да се направи роботско такси или …

...повеќе »

Најголемата продавница за флегшипи во светот лоцирана во Шангај ги отвори вратите за Huawei

Huawei беше домаќин на големото отворање на најголемата продавница за флегшипи на Huawei во Шангај на улицата “Источен Нанџинг”. Продавницата се наоѓа во зградата Нанџинг во просперитетниот трговски центар на градот со деловна површина од речиси 5000 м.кв. Зградата е изградена во 1945 година во Арт Деко стил од страна …

...повеќе »

НАСА намерно ќе предизвика судар на сондата ДАРТ со месечината на астероидот Дидимос

Американската вселенска агенција НАСА намерно ќе ја испрати својата сонда ДАРТ (Double Asteroid Redirection Test) до месечината на астероидот наречен Диморфос.Сударот ќе биде демонстрација на системот за отскокнување на астероидот дизајниран да ги пренасочи вселенските карпи од Земјата. Европската вселенска агенција (ЕСА) ја спореди големината на Диморфос со Големата пирамида …

...повеќе »

Твитер со нова и практична опција

Твитањето станува поинакво. Од Твитер велат дека се решиле за новата опција затоа што корисниците претпочитаат да комуницираат усно, отколку во писмена форма, т.е. текстуално. Корисниците на оваа социјална мрежа ќе можат да снимаат кратки аудиозаписи што нивните следбеници ќе можат да ги слушаат. Записите ќе бидат објавени на Твитер-фидот, …

...повеќе »

Тркала на иднината

Веќе е јасно на сите дека на класични автомобили им одѕвонува. Израелците покажаа како би можеле да изгледаат средствата за транспорт на иднината. Startup REE Automotive од Израел и KYB Corporation од Јапонија се во последните фази на развој на мултифункционална платформа наменета за автомобили со целосно електричен погон. Тоа …

...повеќе »

Help Connect – систем за помош на мотоциклисти при сообраќајни несреќи

Bosch разви нов систем наречен Help Connect кој автоматски повикува на помош ако открие несреќа.Системот Help Connect е наменет за мотоцикли, а Bosch го разви за да им помогне на мотоциклистите да добијат помош што е можно поскоро. Брзината на реакција е исклучително важна, затоа што, колку побрзо ќе пристигне …

...повеќе »

Фејсбук им го олесни на корисниците бришењето на стари постови

Социјалната мрежа Фејсбук воведува нова функција наречена Управување со активност, што им овозможува на корисниците да ги избришат старите постови.Управување со активност може да се искористи за да се избришат поединечни натписи или повеќе објавувања одеднаш, а Фејсбук вели дека исто така ќе понуди опции за филтрирање за да може …

...повеќе »
Don`t copy text!