Технологија

Апликацијата Клубхаус го привлекува интересот на обожавателите на социјалните мрежи

Делумно радио, делумно апликација за разговор, конференциски повик или групен аудио разговор, Клубхаус сè повеќе ги привлекува љубителите на социјалните медиуми. Апликацијата, која во моментов се базира на аудио разговор, станува сè попопуларна, особено откако Елон Маск започна да ја користи. Корисниците преку апликацијата Клубхаус можат да слушаат разговори, интервјуа …

...повеќе »

Мајами ќе дозволи употреба на биткоин за привлекување на технолошки компании

Мајами се обидува да прифати биткоин во својата деловна активност. Таквиот потег може да привлече технолошки компании и да му донесе на градот профит, рече градоначалникот Франсис Суарез. Градската комисија одобри, на предлог на градоначалникот, биткоинот да се користи за исплати за градските работници, а жителите и компаниите одобрија да …

...повеќе »

За Хјундаи Земјата не е доволна. Нивното возило TIGER е наменето и за истражување на други планети

Hyundai, кој неодамна се здоби со удел во акциите на напредната компанија за роботика Boston Dynamics, го претстави новиот четириножен „пешачки автомобил“. Првиот ваков концепт од Hyundai беше претставен во 2019 година, но се чини дека нивните намери стануваат посериозни. Hyundai има и прилично незаборавно име за концептот и тие …

...повеќе »

Apple развива екран на преклоп за iPhone

Епл има дизајн кој му овозможува да произведува телефон со преклопен екран, а во моментов развива прототип на ваков уред.Конечната верзија на уредот веројатно е повеќе години стар, но Епл работи на развој на прототип со намера да понуди поинаков смартфон и да привлече клиенти на кои им е досадно …

...повеќе »

Huawei FreeBuds Studio со интелигентно и динамично намалување на бучава и Hi-Fi квалитет

Како дел од глобалната премиера на серијата Mate 40, Huawei Consumer Business Group (BG) ги објави првите безжични over-ear слушалки на компанијата – HUAWEI FreeBuds Studio. Слушалките овозможуваат искуство на HiFi ниво со аудио до 48kHz со висока резолуција, кое ги пренесува најбогатите детали на звукот. Интелигентното и динамично, активно …

...повеќе »

Новата луксузна мини подморница може да нурка до длабочина од 1.000 метри

Нуркањето на големи длабочини во проѕирна подморница можеби звучи како сцена од филм за Џејмс Бонд, но благодарение на технолошкиот напредок, ваквите подводни авантури сега се реалност. Сепак, за навистина да се возите во ваква подморница, мора да имате на располагање милиони долари. Како голем придонес кон подводниот туризам, луксузна …

...повеќе »

Uber го продаде одделот за летачко такси на Joby Aviation

Uber ја продаде својата летачка такси дивизија наречена Elevate на компанијата oby Aviation со седиште во Калифорнија, која развива електрични летала.Elevate е вториот деловен оддел што Uber го продаде оваа недела во потрага по профит. Во понеделникот, Uber ја потврди продажбата на одделот за самовозечки возила, а купувач е компанијата …

...повеќе »

Соларен панел направен од расипан зеленчук

Филипинскиот инженер и студент Карви Ерен Маигу, од Универзитетот Мапуа во Манила, ја доби престижната награда Џејмс Дајсон 2020 за одржливост, со својот флуоресцентен соларен панел направен од отпад од овошје и зеленчук. Неговиот проект, наречен Ауреус, се однесува на нов флексибилен и издржлив материјал направен од органски луминисцентни соединенија …

...повеќе »

Инстаграм овозможи да пребарувате објави по клучни зборови

Инстаграм им нуди на своите корисници нова опција.Тоа е поцврста алатка за пребарување достапна за корисниците во САД, Велика Британија, Канада, Ирска и некои други земји, што ви овозможува да пребарувате објави со клучни зборови. Претходно, пребарувањата ги ограничуваа корисниците на наоѓање содржина преку хаштагови и профили. За оние кои …

...повеќе »

Твитер лансира нови функции: Твитови кои исчезнуваат по 24 часа

Твитер ги прошири своите можности и лансираше нова опција fleets, а тоа се твитови кои исчезнуваат по 24 часа, слично како на фотографиите на Snapchat и Instagram.Компанијата претходно објави план во врска со твитови кои ќе исчезнат по 24 часа, а можноста е тестирана во Бразил, Италија, Индија и Јужна …

...повеќе »
Забрането е копирање на текст!