Здравје

Најлошата навика за консумирање алкохол што го забрзува стареењето на мозокот

Постојат многу причини зошто треба да избегнувате прекумерно консумирање алкохол, а една од нив е особено штетна бидејќи го забрзува стареењето на мозокот. Имено, во истражувањето, кое е објавено во PLOS Medicine, учествувале 20.965 учесници, чија просечна возраст била 55 години. 2,7 отсто од нив не конзумирале алкохол, додека останатите …

...повеќе »

Само една лажица од овој сок го регулира шеќерот, помага при гихт и артритис и ја стимулира циркулацијата

Само една лажица свежо исцеден сок од компир има бројни лековити својства. Се верува дека го регулира нивото на шеќер во крвта, може да помогне во воспоставување на киселинско-базната рамнотежа на телото, помага против гихт, а поради антиинфламаторното дејство помага и при артритис и други форми на воспалителни болести, особено …

...повеќе »

Таблети за контрацепција за мажи?

Антибеби таблета, создадена во 60-тите години на минатиот век, е наменета за жени. За мажите, кондомите и вазектомијата се единствените опции за контрацепција, односно спречување на несакана бременост. Тоа сега полека се менува: американските научници за прв пат успеаја да развијат ефективни таблети за контрацепција за мажи. Контрацептивните таблети за …

...повеќе »

Научниците пронајдоа потенцијален лек за ќелавост

Новото истражување покажа дека една хемикалија може да биде одговорна за тоа дали луѓето ќе ќелави или не. Истражувачите од Универзитетот во Калифорнија открија дека само една хемикалија е одговорна за поделба и смрт на фоликулите на косата. Нивната студија вели дека откритието на хемикалија не само што може да …

...повеќе »

Бруксизам

Ноќното чкрипење со забите, кое се нарекува бруксизам, не е само непријатно за оној што спие до вас, туку може да предизвика и одредени здравствени проблеми, затоа што во тие моменти се користи поголема сила отколку при обичното џвакањето, велат стручњаците. Има два вида на бруксизам: движење на долната вилица, …

...повеќе »

Со исхрана до убави мускули

Магичната состојка во храната за градење мускули е протеинот. Го има во месото, јајцата, сирењето. Особено, исхраната на спортистите треба да биде богата со храна богата со протеини.„За да се зголеми мускулната маса потребно е да се зголеми внесот на протеини“, советуваат нутриционистите. Просечниот внес на протеини е 0,8 грама …

...повеќе »

Ако сакате да станете порано, вашето тело треба да научи да го прави тоа

Ви здодеа да спиете предоцна и да се будите уморни? Решението не е во утринското кафе. Експертот за спиење Мајкл Џеј Бреус сподели неколку совети кои можат да го „тренираат“ телото да почне да се буди порано со текот на времето. Бидете доследни Тој вели дека кога го менувате распоредот …

...повеќе »

Користење на бета-глуканите за подобар имунитет

Имунитетот е способност на телото да се брани од туѓи и штетни микроорганизми, бактерии, вируси и габи, како и од нивните хемиски супстанци – токсини. Колку е посилен и поотпорен имунолошкиот систем, толку е полесно да се изборите против инфекциите. Можеме да кажеме дека имунитетот е одбранбен ѕид против многу …

...повеќе »

Како да ги заштитите очите од штетните сончеви зраци

Без разлика колку е светло сонцето или колку се силни зраците, облаците и маглата не ги филтрираат сите УВ зраци. Затоа треба да ги заштитиме не само кожата и главата, туку и очите. Сончевите зраци емитуваат три типа на зрачење: УВА, УВБ и ИР (инфрацрвени зраци). Portrait of a handsome …

...повеќе »

Машка менопауза

Иако менопаузата е поим кој досега се поврзуваше само со жените, според некои експерти, во животот на мажите постои и период кој може да ја претставува машката менопауза.Додека многу експерти и здравствени работници дебатираат дали тоа е само мит, Бредли Анавалт, ендокринолог од Универзитетот во Сиетл, верува дека машката менопауза …

...повеќе »
Don`t copy text!