Забава

Citroën создаде кочија за Астерикс и Обеликс

Citroën, во соработка со продуцентите на филмските компании Pathé и Trésor Films и француската издавачка куќа Les Éditions Albert René, ја создаде првата „концептна кочија“, направена во Галија, базирана на легендарниот модел 2CV. За Citroën ова е сосема нов тип на соработка, бидејќи специјално за потребите на овој филм е …

...повеќе »

Пет раси на кучиња кои во никој случај не се за почетници

Кучето е голема одговорност и грижа, па одлуката да се добие домашно милениче е многу сериозна. Кога размислувате за раса, важно е да се воздржите од фокусирање само на изгледот. Има многу повеќе фактори кои ја одредуваат вашата компатибилност со карактерот на кучето. И несомнено најголемото е вашето искуство како …

...повеќе »

Оптичка илузија која ги полуде сите

Оптичките илузии се еден од омилените начини на луѓето да се забавуваат и да ги тестираат своите ментални и визуелни способности со децении, а особено се интересни оние кои во себе кријат еден или повеќе скриени зборови. Овој е еден од тие, а вашата задача е да го откриете скриениот …

...повеќе »

Илон Маск годинава загуби 100 милијарди долари, но сепак е најбогатиот човек на светот

Нето богатството на Илон Маск според Форбс, падна на околу 195,6 милијарди долари. Нето вредноста на Маск падна во вторникот, достигнувајќи ја најниската точка оваа година. Ова е втор пат од 1 октомври 2021 година неговата нето вредност да падне под 200 милијарди долари, освен краткиот пад на 199 милијарди …

...повеќе »

Шпанските научници ќе се обидат да докажат дека Кристофер Колумбо бил од Галиција, а не од Италија

Шпанските научници ја отворија гробницата на свештеникот од 15 век и му ги откопаа коските во обид да ја тестираат теоријата дека Кристофер Колумбо потекнува од северозападниот шпански регион Галиција, а не од Република Џенова. Иако општо се верува дека Колумбо е роден во Италија во 1451 година, некои тврдат …

...повеќе »

Атентат кој по речиси 60 години се уште е обвиен со мистерија

На денешен ден, 22 ноември 1963 година, во Далас беше убиен американскиот претседател Џон Кенеди. Според многумина, атентатот никогаш не бил целосно разрешен бидејќи првоосомничениот Ли Харви Освалд бил убиен при префрлањето во притворското одделение. Претседателот Кенеди, придружуван од сопругата Жаклин Кенеди и потпретседателот Џонсон, планираше дводневна посета на Тексас …

...повеќе »

Славниот португалски фудбалер Кристијано Роналдо собори уште еден рекорд

Со 500 милиони следбеници, тој стана најследената личност на Инстаграм и единствениот профил во историјата на таа социјална мрежа со толку голем број следбеници. Роналдо има 124 милиони повеќе следбеници од Лео Меси, кого на таа социјална мрежа го следат 376 милиони луѓе. Третата најследена личност на Инстаграм, Кајли Џенер …

...повеќе »

Изолиран град на Алјаска кој се вклопува во една зграда

Витиер е мал град на Алјаска доста изолиран од остатокот од светот, а до него може да се стигне со траект или со поминување низ подземен тунел долг 4 километри кој минува под глечерот. Овој сонлив град на западната страна на принцот Вилијам Саунд е сместен меѓу живописните планини, но …

...повеќе »

Каролина Рејпер е најлутата пиперка во светот, вклучена е во Гинисовата книга на рекорди

Каролина Рејпер влезе во Гинисовата книга на рекорди како најлута пиперка во светот. Неговата просечна пикантност е 2,2 милиони scovilles (мерна единица на „зачинетост“). Ја одгледувал Ед Кари со вкрстување на пиперката Нага, која расте во Пакистан, и црвената Хабанеро од островот Св. Винсент. Познат е и како HP22B. За …

...повеќе »

Низ Швајцарија „вози“ најдолгиот патнички воз, има дури 100 вагони

По повод 175-годишнината, швајцарската железничка компанија RhB го собори рекордот за најдолг патнички воз во светот. Низ спектакуларните швајцарски Алпи неодамна помина воз составен од 100 вагони кој се протегаше на дури 1.910 метри. Иако има неколку подолги товарни возови, ова е најдолгиот воз кој досега превезувал патници, според швајцарската …

...повеќе »
Забрането е копирање на текст!