Забава

Грешки во работната кариера за кои луѓето најмногу жалат

Секој прави грешки на работа. Некои од нив се минорни и се заборавени следниот ден, додека некои може да се претворат во длабоко каење за кариерата. Според неодамнешното истражување на Resume Now на 1.000 работници од Соединетите Американски Држави, Велика Британија, Франција и Германија, мнозинството, или 66 отсто од работниците …

...повеќе »

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки наменети да штитат од каснување од змии. Влезот во гробницата бил покриен со изреки кои имаат за цел да штитат од каснувања од змии но и да се обидат да привлечат змии како заштитници на …

...повеќе »

Австралијанка од „Суперталент“ раскажува за својот за бизарен талент: Свирам флејта со вагината

Австралијанката Беатрис МекКиф неодамна го шокираше жирито и публиката на хрватскиот натпревар „Суперталент“ со својот бизарен талент. Таа потоа свиреше на флејта користејќи ја вагината и откри дека пробала и други инструменти. Ги почести гледачите пред малите екрани со незаборавни сцени во шестата аудициска емисија „Суперталент“. „Кога растев, вежбав гимнастика, …

...повеќе »

Корчагинци во МНТ одржаа лекција по хуманост

Средношколците од скопската гимназија „Раде Јовчевски-Корчагин“ вчера во Македонскиот народен театар по вторпат одржаа мајсторска изведба на музичката драма „Чекајќи го…“. Претставата е работена според мотив од Бекетовата драма на апсурд „Чекајќи го Годо“, адаптирана на современото општество. На сцена продефилираа андрогени ликови, судии и политичари, пропратени со музички и …

...повеќе »

Бесплатни онлајн часови за програмирање, веб дизајн и дизајн за деца со Едуфронт

Едукативниот центар за деца „Едуфронт“ најавува бесплатни, отворени, воведни часови за онлајн обуките од Digipath – Дигитални патеки за програмирање, веб дизајн и дизајн. Ваквите отворени настани веќе станаа традиција на Едуфронт и редовно се организираат четврта година по ред, на почеток на секоја училишна година. Преку нив им се …

...повеќе »

Зошто мажите сакаат лоши девојки

Ти никогаш не си нејзиниот прв приоритет. За неа секогаш се поважни нејзините пријатели и нејзините обврски. Никогаш не ти кажала ниту покажала дека те сака, имала подобри љубовници од тебе, но ти го игнорираш сето тоа затоа што си лудо заљубен во неа. Би сакал да го смениш, но …

...повеќе »

Абу Даби и невозможното е возможно

На сред пустина во Абу Даби е изградена река која е дел од парк вреден 50 милиони долари. Се вели дека е прво место за рафтинг, кајак и сурфање на Блискиот Исток. Паркот „Al Ain Adventure“ се наоѓа во подножје на рид и е необична глетка во област каде што …

...повеќе »

Оптичка илузија која ви открива дали сте романтични или склони кон изневерување

Во оптичката илузија на мексиканскиот сликар Октавио Окампо се кријат четири различни слики, секоја од нив ви дава увид во тоа како покажувате емоции, колку сте романтични и дали имате тенденција да го изневерувате партнерот. Задлабочете се во сликата, оставете ја вашата интуиција да ве води и запишете што прво …

...повеќе »

Кафе што ве буди подобро од се друго, буквално ве „крева од мртвите“

Станува збор за кафе мазагран, кое војниците го приготвувале во 19 век, додека се уште биле во рововите. Името на пијалокот најверојатно потекнува од името на тврдината Мазагран лоцирана во Алжир, која и била доделена на Франција во 1837 година и каде бил создаден пијалокот. Во таа тврдина, француските колонијални …

...повеќе »

Пролет со Digipath: одржани бесплатни онлајн работилници за деца

Оваа пролет едукативниот центар „Едуфронт“ организираше серијал од 4 бесплатни, воведни работилници за дигитални вештини наречени „Пролет со Digipath“. Работилниците беа наменети за деца на возраст од 8 до 14 години, како воведно искуство во: програмирање, веб дизајн и графички дизајн за деца. Интересот за учество беше навистина голем со …

...повеќе »
Don`t copy text!