Спорт

Ѓоковиќ и Надал со рутински победи го отворија Ролан Гарос

Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал го отворија Ролан Гарос со рутински победи, додека нивниот најголем ривал Даниил Медведев денеска го започнува походот кон титулата. Ѓоковиќ во првото коло играше против Јошихито Нишиока и славеше по точно два часа игра со резултат 3:0 во сетови. Јапонецот одолеа само во првиот сет, …

...повеќе »

Елен ван Дијк постави нов рекорд во велосипедизам, поминувајќи 49 километри за еден час

Холандската велосипедистка Елен ван Дијк постави нов светски рекорд поминувајќи 49 километри и 254 метри за еден час. Триесет и петгодишната Ван Дијк го собори рекордот на Велодромот „Тисот“ во Гренхен, Швајцарија. Ван Дијк го собори рекордот поставен од Џос Лоуден на повеќе од 800 метри. Лоуден измина 48.405 километри …

...повеќе »

Иако е во негова корист, Ѓоковиќ се противи на одлуката на Вимблдон да ги протера Русите и Белорусите

Во светот вчера одекна веста дека Вимблдон им забрани учество на Руси и Белоруси, а свое мислење за тоа даде и најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ. Ѓоковиќ, кој учествува на турнирот во Белград, по тесната победа над неговиот сонародник Ласло Гир (2:1) беше запрашан што мисли за одлуката на Вимблдон. …

...повеќе »

Фантастичниот Леброн Џејмс сам го сруши Голден Стејт

Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс го совладаа фаворизираниот тим на Голден Стејт Вориорс во арената Crypto.com со резултат 124:116 и воедно ја прекинаа серијата од четири последователни порази. Лејкерси подобро го отворија натпреварот, но Вориорс успеаја да го свртат резултатот на полувремето и немаше ни трага од изненадување. Во вториот …

...повеќе »

Нови шокантни сознанија за Катар и Светското првенство: Агент на ЦИА ја шпионирал ФИФА

Асошиетед прес пренесува дека агент на ЦИА бил вклучен во проектот на Владата на Катар во врска со добивањето домаќин на Светското првенство во 2022 година.Назначувањето на Катар за домаќин на ревијата на најдобрите фудбалски репрезентации во светот предизвика многу полемики и полемики уште од првиот момент, а најголеми обвинувања …

...повеќе »

Не напаѓате куче што не лае, вели Ибрахимовиќ

Искусниот шведски фудбалер Златан Ибрахимовиќ го објасни инцидентот во кој го удри шпанскиот фудбалер Цезар Аспиликуета во рамките на квалификациите за Светското првенство во Катар.На решавачкиот натпревар меѓу Шпанија и Шведска, кој домашната селекција го доби и избори директен пласман на Светското првенство во 2022 година, Ибрахимовиќ направи инцидент откако …

...повеќе »

Милан поднесе тужба поради расистички испади на навивачите на Лацио

Раководството на Милан поднесе тужба до Фудбалскиот сојуз на Италија за расистички навреди од навивачите на Лацио на натпреварот одигран минатиот викенд. Тимуе Бакајоко и Франк Кеси по натпреварот поднесоа жалба дека биле цел на погрдни и расистички повици од навивачите на Лацио, и бидејќи барале од клубот да покрене …

...повеќе »

Се отворија летните олимписки игри Токио 2020

Денес на националниот стадион во Токио се отворија 32. летните олимписки и параолимписки игри. Логото на овогодинешните ЛОИ е Токио 2020 заради тоа што требаше да се одржат минатата година, но поради пандемијата беа одложени за ова лето. Церемонијата на отворањето беше многу поскромна и поразлична од оние спектакуларни и …

...повеќе »

Ибрахимовиќ купува спектакуларна јахта вредна 20 милиони евра

Напаѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ беше забележан во бродоградилиштето Бенети во Ливорно, каде, според италијанските медиуми, разгледувал јахта што ќе ја купи за 20 милиони евра. Јахтата „Ребека“ е долга 40 метри со три палуби, и нуди одличен поглед. Има базен, теретана, скара со џакузи, како и пет кабини за …

...повеќе »

Реал Мадрид се лизна против Сосиедад и со тоа се оддалечи од борбата за титулата

Во 25-то коло од шпанската Ла Лига, фудбалерите на Реал Мадрид и Реал Сосиедад ремизираа 1: 1, а Кралевите ја пропуштија можноста да ја намалат разликата зад лидерот Атлетико Мадрид. Реал Мадрид доминираше во првото полувреме и создаде неколку добри шанси, а најдобар беше Маријано Дијаз во 22-та минута кога …

...повеќе »
Забрането е копирање на текст!