Спорт

Официјалното логото на Светското првенство во фудбал Катар 2020 и официјално претставено во Доха

Во Доха, Катар, официјално е претставено логото кое ќе се користи за Светското првенство во фудбал, Катар 2020. Логото како креација носи мотиви од пустинските...

Првата понуда од Барселона за Нејмар одбиена од парижаните

Според изјавите, ПСЖ е спремен да се откаже од Нејмар, дури и за позајмица на Барселона, но сепак првата понуда на Каталонците беше одбиена. Со...

Најбрзиот пораз на Федерер во последните 16 години

Швајцарецот Федерер на турнирот во Синсинати во меч од осминафиналето, загуби од русинот Андреј Рубљев со резултат 2:0 во сетови. По само 62 минути игра...

Успеа ли Зидан да го објасни проблемот со Герет Бејл?

Изминатите неколку дена се крена гoлема врева околу ситуацијата на Герет Бејл во Реал Мадрид, и нејаснотиите околу ставот на тренерот на Реал, Зинедин Зидан....

Кевин Дурант стана слободен “стрелец”

Кевин Дурант, eден од најдобрите играчи во НБА лигата реши да не го прифати договорот за продолжување во следната сезона со Голден Стејт Вориорс. Како...

Забава

Поврзаност на играта Fortnite со разводите

Една од најпопуларните игри на светот Fortnite, која од 20 милиони корисници рапидно скокна на 125 милиони играчи во светски рамки, директно ја поврзуваат со зголемувањето...

Сам свој мајстор (чамец од пластични шишиња)

Во светот каде пластичните шишиња претставуваат најголем еколошки проблем, две млади момчиња се решаваат да си направат свој чамец само од пластични шишиња.Во видеото чекор...

Пет неверојатни потопени градови

За љубителите на екстремно нуркање има многу локации на планетата што вредат да се посетат.Сепак можат да се издвојат пет од нив. Тоа се градови...

Најголемиот вински фестивал Skopje Wine Expo

По 14-ти пат, традиционално во Скопје ќе се одржи најголемиот македонски вински фестивал.  На Skopje Wine Expo посетителите ќе имаат можност да уживаат во најдобрите...

Работни позиции на иднината и вештини кои ќе ни требаат

Многумина веруваат дека во блиска иднина, следните 50 години, роботи и компјутери ќе ги заменат повеќето работи што ги работат луѓе. Светскиот економски форум уште...

Бродови кои мистериозно исчезнале без трага

Светските мориња и пловењето по нив отсекогаш носеле со себе опасност.Животот на море бара повеќе од познавањето на вештините на пловење, бидејќи никогаш со сигурност...

Фитнес и здравје

Здрави и безбедни начини кои ќе ви помогнат да ја зголемите телесната тежина

Многу луѓе мислат дека е многу полесно некој да се здебели отколку да ослабне, но тоа не е вистина. Додека повеќето луѓе се борат со...

Витамини и минерали кои ублажуваат настинка и грип

Брановите на настинки и грип не се карактеристични само за есента, туку и за раната пролет кога времето е променливо, или имаме студени утра и...

Со мали измени во исхраната до поздрав дигестивен систем

Неколку видови на бактерии играат клучна улога во одржувањето на цревната микрофлора. Од јадење житарки со цело зрно до доење, постојат повеќе начини за да...

Сексуално преносливи болести, нивни симптоми и кои од нив барaат итна посета на лекар

Сексуално преносливите болести се инфекции кои најчесто се пренесуваат преку сексуален однос, освен ХИВ и сифилис кои може да се пренесат и со бременост и...

Чоколадното млеко е подобро од спортските енергетски пијалаци

Млечниот напиток со вкус на чоколадо и ниска масленост побрзо ги заздравува оштетувањата на мускулите отколку специјализираните спортски напитоци, тврди истражување на Универзитетот Џејмс Медисон....

Копирањето на содржината е забрането!