Здравје

Шест работи што не треба да ги практикувате пред да вежбате

Навиките што ги практикувате пред да вежбње може да доведат до прилично лоши или неверојатни резултати. Ако ги следите правилните рутини за време на вежбање, вашето тело ќе функционира на повисоко ниво, но исто така ќе претрпи последици ако направите грешки. Подолу ќе откриеме кои шест работи не треба да …

...повеќе »

Неколку причини зошто работата од кревет не е добра за вашето тело и мозок

Пандемијата на корона вирусот ги принуди повеќето работници да го заменат канцеларискиот простор со работа од дома. Иако овој начин на работа има многу предности, постојат одредени недостатоци кои можат значително да влијаат на здравјето на луѓето. На почетокот на пандемијата на корона вирусот, многу работници имаа проблеми да се …

...повеќе »

Позитивните ефекти на куркумата врз здравјето

Куркумата се смета за супер продукт која има значителни позитивни ефекти врз здравјето на луѓето.Куркумата е ефикасна против главоболки и се препорачува како вид на третман, особено за луѓето кои страдаат од мигрена. Луѓето кои имаат проблеми со акни треба да користат маски од куркума. Куркумата има антибактериски и антиинфламаторни …

...повеќе »

Обилниот појадок ви овозможува да согорите двојно повеќе калории

Обилен појадок наместо обилна вечера може да спречи дебелина и висок шеќер во крвта. Ова се резултатите од неодамна завршената студија на „Журнал за клиничка ендокринологија и метаболизам“.Студијата е спроведена на 16 мажи кои консумирале нискокалоричен појадок и калорична вечера, а во втората фаза од студијата го направиле спротивното. Авторот …

...повеќе »

Најважните прашања и одговори во врска со зајакнување на имунитетот во текот на зимата

Со доаѓањето на постудените денови, се повеќе експерти предупредуваат дека е неопходно да се зајакне имунитетот, особено за време на пандемијата на коронавирусите.Секоја личност има различен имунитет, но заедничко на сите им е дека имунитетот станува се посилен со текот на годините, бидејќи за време на растењето бевме изложени на …

...повеќе »

Како да се подготвите за тренинг на отворено во текот на зимата

Со доаѓањето на постудените денови, многу ентузијасти за тренинг не се откажуваат од вежбање на отворено.Со цел вежбањето да биде ефикасно, со промена на температурата, важно е да се воведат, советуваат експертите, и некои прилагодувања при подготовката за тренинг, а потоа и за тренинг, за таа во текот на целата …

...повеќе »

Јапонски научници тврдат дека комбинацијата на кафе и зелен чај може да го продолжи животот

Новото истражување за позитивните ефекти од консумирање зелен чај и кафе за луѓето со дијабетес тип 2 доаѓа од Јапонија.Оваа комбинација, тврдат тие, потенцијално го намалува ризикот од смртност од сите причини за 63 проценти кај луѓе кои често (барем еднаш на ден) ги консумираат овие пијалоци. Претходните студии веќе …

...повеќе »

Американски истражувачи тврдат дека можете да вежбате со маска затоа што не пречи во дишењето

Во време на пандемијата на коронавирот, експертите ширум светот препорачуваат носење заштитни маски, а тоа значи носење маски дури и за време на тренинг.Сепак, многумина протестираат против ваквите правила, тврдејќи дека носењето маски за време на тренингот е непријатно и дека им е тешко да дишат. Но, се чини дека …

...повеќе »

Продукти што помагаат во регулирање на крвниот притисок, бирајте јаболка и бобинки

Лошата исхрана е еден од клучните фактори во кардиоваскуларните болести, поради што се многу важни студиите за врската помеѓу исхраната и крвниот притисок.Во новата студија, експертите откриле врска помеѓу поголемиот внес на флавонол и понискиот крвен притисок кај учесниците, нудејќи промена што може да направи голема разлика. Една студија објавена …

...повеќе »

Експертите укажуваат на грешките што ги правите при употреба на средства за дезинфекција

Од појавата на коронавирусот, експертите советуваат да се користат средства за дезинфекција секој ден, доколку не сте во можност да ги миете рацете. Средства за дезинфекција можат да помогнат во елиминирање на бактериите, сепак постојат некои работи што треба да ги избегнувате кога ги користите.“Нема сомнение дека средства за дезинфекција …

...повеќе »
Забрането е копирање на текст!