Здравје

Каква корист имаме од летното овошје

Летото е време кога треба најмногу да внимаваме на дехидратацијата, притоа не заборавајќи и квалитетно да се храниме. Овошјето е идеална храна која истовремено ќе нè рехидрира и ќе нè снабди со хранливи материи, витамии, минерали и растителни влакна кои влијаат позитивно на целиот организам и ја подобруваат дигестијата. Коe …

...повеќе »

Неочекувани ефекти од обична чаша вода

Ви треба будност за да учите или работите до доцна во ноќта? Сакате да изгубите некој килограм вишок? Сакате да давате крв без притоа да се онесвестите? Решението е речиси секогаш исто – внесете во телото течност. Но, не која било течност, туку чаша најобична вода од чешма. Според истражување …

...повеќе »

Намалете ги фрустрациите со попладневно спиење

Попладневната дремка или краткиот одмор во некои земји е знак за мрзеливост, додека во други, како на пример Јапонија – е знак за посветеност во работата. Она што е сигурно е дека на сите некогаш ни треба одмор од напорните обврски, а научниците тврдат дека откриле колку минути одмор е …

...повеќе »

Ненаспаноста е озбилен проблем кој може да се реши

Лишувањето од сон или ненаспаност не е проблем што треба да се игнорира. Исклучително е важно да имате пристоен циклус на спиење и да ја следите правилната рутина за да обезбедите шест до осум часа спиење.Неспиењето може да резултира со различни проблеми, од хроничен замор до хронични респираторни заболувања како …

...повеќе »

Повеќе од 4 часа континуирано гледање на серии или филмови е штетно за срцето и крвните садови

Холандски истражувачи ги споредувале здравствените податоци од луѓе кои поминуваат во просек 2,8 часа пред екранот и од оние кои поминуваат повеќе од четири часа дневно. Разликите биле очигледни. Деновиве, заради актуелната ситуација повеќе од нормално се поминува време пред ТВ или компјутер и постојано се гледаат филмови и серии. …

...повеќе »

Спиењето на грб e здраво за телото – прочитајте како да ви стане навика

Иако не е првиот избор за повеќето луѓе, оваа положба на спиење крие важни придобивки за убавината и здравјето. Поради некоја причина, спиењето на грб не доаѓа природно за повеќето луѓе. Само околу 14 проценти од населението се смета дека ја избрале оваа положба за спиење. Можеби тоа е поради …

...повеќе »

Сексот е здрав и на мажите може да им го спаси животот

Честата сексуална активност може да го намали ризикот од рак на простата за дури 33%. Активниот сексуален живот е показател на здрав организам. Научниците од Харвард велат дека честото ејакулирање може да биде клучно во одржувањето на здрав желудник и избегнување на рак на простата. Всушност, во истражувањето објавено во …

...повеќе »

Напиток за слабеење кој се подготвува за две минути

Идеална комбинација за чистење на телото, за забрзување на метаболизмот и зајакнување на имунитетот. Овој комплетно природен напиток се подготвува за две минути, а ќе ви помогне да се ослободите од масните наслаги. Клучната состојка за губење на килограмите е јаболковиот оцет, а за детоксификација на организмот – циметот. Кога …

...повеќе »

Доктор Гугл може да предизвика сајберхондрија

Пребарување на здравствените симптоми на Google полека станува навика на сè поголем број луѓе, но и покрај вашите фрустрации поврзани со лекарите, треба да знаете дека д-р Гугл не е замена за вистински лекар, велат здравствените експерти. На неодамна одржаната здравствена конференција во Хановер е заклучено дека постојаната достапност на …

...повеќе »

Како да се детоксифицирате по велигденските празници

Детоксикацијата како стратегија за откуп на празничните гурмански „гревови“ е исклучително популарен концепт. Секоја година, во ова време, мислиме на „чистење“ курс што ќе ни помогне да го оживееме нашето тело и да се чувствуваме подобро. Сепак, метаболички детоксикација или неодамна – биотрансформација е процес што постојано се одвива во …

...повеќе »
Забрането е копирање на текст!