Автомобилизам

Пожеа Рејсинг си поигра со Мекларен 570S

Купето на Мекларен со кој се занимаваа во германската компанија за тјунирање, Пожеа Рејсинг, намерно или случајно, го придвижува мотор со 666 коњски сили.Иако двоседот на Мекларен 570S е еден од влезните модели на познатата британска компанија за автомобили, клиентите сè уште можат да сметаат на централно лоциран 3,8-литарски битурбо …

...повеќе »

Ристо Вуков Рико викендов ќе ја вози првата трка на патеката Муџело во рамките на Порше Карера Купот Италија 2020

Нашиот најперспективен возач и еден од најдобрите македонски автомобилисти Ристо Вуков Рико овој викенд, 18 и 19 јуни, ќе ја вози својата прва трка на патеката Муџело во Италија на стартот на купот Порше Карера Италија 2020 чиј почеток беше одложен поради пандемијата со Ковид-19. Македонскиот автомобилист и покрај неизвесноста …

...повеќе »

Корола Крос – наскоро новиот СУВ на Тојота

Тојота претстави нов SUV, Corolla Cross, кој се наоѓа помеѓу моделите C-HR и RAV4 и се очекува да го пристигне на пазарот во текот на следната година. Corolla Cross ќе излезе во продажба на тајландскиот пазар овој месец, но од Тојота потврдија дека примероците за другите пазари ќе пристигнат подоцна. …

...повеќе »

Славија – новиот проект на студентите на Шкода

Студентите од Академијата Шкода развиваат кабриолет верзија на моделот Скала, кој го именуваа Славија. Основачите на Шкода, Вацлав Лаурин и Вацлав Климент, започнаа да работат заедно пред 125 години, поправајќи велосипеди кои подоцна ги прадавале под името Славија, поради што студентскиот проект го доби истото име. Овој месец ќе биде …

...повеќе »

Тјунираниот R33 Skyline GT-R на Nissan чини 120.000 долари

Тјунираната верзија на моделот R33 Skyline GT-R на Nissan, која е проект на легендарниот јапонски тјунер Veilside, е понудена на продажба.Тоа е проект наречен Veilside Combat Evolution кој е заснован на Nissan R33 Skyline GT-R од 1995 година. Јапонскиот тјунерзначително ја подобри аеродинамиката со широк комплет за каросерија, браници со …

...повеќе »

Hofele HGLE е неофицијалниот Mercedes-Maybach GLE

На стандардниот Mercedes-Benz GLE не му недостасува ништо од опрема и погон, но сега се појави „неофицијалниот Mercedes-Maybach GLE“ и опременоста е на потполно ново ниво. Тјунинг компанијата Hofele-Design ја претстави својата верзија на средно голем СУВ од Штутгарт, што е навистина импресивно, а го нарекоа Hofele HGLE. Каросеријата е …

...повеќе »

Лотус прославува 20 години на моделот Exige со нова, специјална едиција

По повод 20-тиот роденден на спортскиот автомобил Exige, Lotus подготви специјална верзија инспирирана од првиот модел на Exige Series 1. Автомобилот наречен Exige Sport 410 20th Anniversary е „совршен начин да се слави влијанието на овој сензационален модел во светот на спортските автомобили“, изјавија од Лотус. Како и првиот модел, …

...повеќе »

720S Ле Ман – потсетник за победата на Мекларен во Франција

Мекларен го подготви специјалното издание 720S Le Mans за 50 клиенти, по повод одбележувањето на 25-годишнината од освојувањето на познатата трка за издржливост 24 часа Ле Ман. Нема многу автомобилски компании чии автомобили преминаа најмногу километри при првиот обид на трката за издржливост 24 часа на Ле Ман и стигнаа …

...повеќе »

Во Land Rover се прославува 50 роденден на Range Rover

Првиот Range Rover беше претставен на 17 јуни 1970 година, а како дел од одбележувањето на 50-тиот роденден на својот луксузен теренец, Land Rover подготви ограничено издание на тековниот RR со назив Fifty.Наменета да биде полуксузна и многу поудобна алтернатива на тогашните модели на Land Rover од сериите II и …

...повеќе »

Ретка преработка на Mercedes SLR McLAREN која и денес изгледа одлично

И покрај дискутабилните изведби во минатото на тјунерот на ексклузивни модели Mansory, овој SLR Мекларен со фотографии е една од нивните подобри креации и се осмелуваме да кажеме дека всушност изгледа прилично добро, особено во специјалната боја на Crystal Galaxite Black Metallic. Вообичаено нема големи интервенции на Mansory што значително …

...повеќе »
Don`t copy text!