Автомобилизам

Истражување на непознатото: Porsche Taycan

Првиот електричен автомобил нa производителот на спортски автомобили Porsche – Taycan, заедно со проектот Discover The Unknown (Откриј го Непознатото), започна со „електрична“ експедиција во истражување на уникатноста на градовите и спектакуларните места кои ја претставуваат природната убавина на регионите во Централна, Источна Европа и Балканскиот Полуостров. Како дел од …

...повеќе »

Dacia го претстави моделот Spring Electric, кој ќе биде најевтиниот електричен модел во Европа

Романската компанија Дачија го прошири својот асортиман на модели во Европа со претставување на својот прв електричен модел, Спринг електрик. Spring Electric не е само уште еден градски автомобил, туку првиот електричен модел на Dacia. Dacia Spring Дизајнот е препознатлив за оние кои го виделе Renault City K-Ze наменет за …

...повеќе »

Тараски Берардо е помоќен BMW i8 во ново руво

BMW i8 е визуелно исклучително привлечен автомобил, но италијанската компанија Тараски има алтернатива.Тараски ја создаде својата верзија на БМВ и го нарече Берардо. Името е познато по Берардо Тараски, италијански мотоциклист и возач кој правеше свои автомобили во доцните 40-ти години на минатиот век, а исто така учествуваше во Формула …

...повеќе »

Совети за безбедно возење во есен

Паднати лисја, дожд и магла: предизвиците на есента Есента е најпредизвикувачката сезона за возачите поради временските прилики кои сериозно влијаат на возењето.Бришачите на шофершајбната доколку се во лоша состојба може да ја намалат видливоста помеѓу 20% и 30%.Лисјата на патот ја намалуваат тракцијата на гумите, слично како и да возите …

...повеќе »

Хонда го прошири опсегот на опционална опрема за редизајнираниот Civic Type R

Понатамошно рафинирање на еден од најбрзите спортски автомобили со погон на предните тркала вклучува и нови лесни алуминиумски тркала.По неодамна претставениот пристојно редизајниран Civic со магичната буква R на него, Honda ја прошири својата палета на опционална опрема со нови детали на каросериски детали во црвенабоја и нови алуминиумски бандажи …

...повеќе »

Најголемиот автомобилски собир во историјата организиран од возачите на Субару автомобили

Еден од најдобрите начини да се почитуваат препораките за физичко дистанцирање е да користите сопствен автомобил, а сепак ограничувањата не значат дека не можете да се забавувате. Интересна и многу корисна идеја реализираа возачите на автомобили Субару во Америка.Идејата на возачите на Субару беше да постават светски рекорд за најголем …

...повеќе »

Освежениот Megane RS нема да се нуди во комбинација со рачен менувач

Во Рено одлучија освежениот Мегане РС да го понудат само во комбинација со автоматски менувач со две спојки.Љубителите на традиционалните решенија сега ќе мора да го бараат својот спортски автомобил од C-сегментот во друга компанија, бидејќи Renault се откажа од редизајниран 6-брзински менувач со воведувањето на редизајнираниот Mégane RS, а …

...повеќе »

Објавен е тизер за Subaru BRZ, кој ќе дебитира оваа есен

Субару го заврши производството на првата генерација на моделот BRZ во јули без да открие детали за доаѓањето на наследникот, а сега излезе и тизер со најава за премиера на „сосема новиот“ спортски автомобил на есен.Само еден раб и малку камуфлирана каросерија може да се видат на закачката. Отворите за …

...повеќе »

Volkswagen официјално го претставија ID.4

Volkswagen официјално го претставија ID.4, кој ја слави својата дигитална светска премиера. Ова е првиот целосно електрично управуван SUV на Volkswagen, кој создава нула емисии, a e произведен со јаглеродно-неутрален баланс. Овој автомобил ќе биде лансиран во најголемиот пазарен сегмент во светот, компактната класа на SUV. „ID.4 е емотивен, сеопфатен …

...повеќе »

Pagani Huayra Roadster BC е новиот носител на рекорди на Спа Франкоршамп

Тест автомобилите на Pagani поминаа повеќе од 350.000 км, вклучително и 45.000 км на некои од најсложените трки во светот. Меѓу нив е патеката Спа Франрошамп на која Huayra забележа најбрз круг. Записот се однесува на „глобално хомологирани патишта, а Пагани тврди дека Roadster BC достигнал„ екстремна брзина “ за …

...повеќе »
Забрането е копирање на текст!