Забава

Светски ден на мажите

Денес, 19 ноември во над 70 земји во светот се прославува како светски ден на мажите. На денешен ден во 1999 година по иницијатива на Тринидад и Тобаго во Обединетите нации беше решено 19 ноември да се прогласи за Интернационален ден на мажите. Овој настан има за цел да се …

...повеќе »

Најскапото мало место во САД

Во САД има многу градови кои имаат многу скапи имоти, куќи и згради за живеење. Тука може да се набројат Њуjорк, Лос Анџелес, Сан Франциско.Атертон е мало место во близина на Сан Франциско и специфично за него е тоа што е најскапото мало место во САД. Во него имаат куќи …

...повеќе »

Причината за човечката моногамија

На прв поглед се мисли дека моногамноста е поврзана со романтика и љубовта. Но, истражите од универзитетот Ватерло откриваат дека моногамноста станала основна човечка особина само заради сексуално преносливите болести.Со помош на компјутерски симулации, научниците ја анализирале еволуцијата на парење од праисторија, базирана на демографијата на популацијата и сексуално преносливите …

...повеќе »

Лисабон – европска престолнина која мора да се посети

Престолнината на Португалија, Лисабон, секоја година ја посетуваат сè повеќе туристи. Доколку сте и вие едни од идните посетители на оваа европска метропола, ви предлагаме неколку работи кои мора да ги направите додека сте таму и локации кои задолжително треба да ги посетите.Стариот град. Во стариот дел на Лисабон ќе …

...повеќе »

Со скратување на работната недела до постигнување на поголема продуктивност

Сè поголем број на мали компании низ светот се решаваат за скратување на работната недела и тврдат дека со ова постигнале драстично зголемување на продуктивноста. Така и Мајкрософт во своите канцеларии во Јапонија реши да го примени ова искуство. Летово, Мајкрософт-Јапонија го претстави проектот “Предизвик на работниот век” со кој …

...повеќе »

Причината за човечката моногамија

На прв поглед се мисли дека моногамноста е поврзана со романтика и љубовта. Но, истражите од универзитетот Ватерло откриваат дека моногамноста станала основна човечка особина само заради сексуално преносливите болести.Со помош на компјутерски симулации, научниците ја анализирале еволуцијата на парење од праисторија, базирана на демографијата на популацијата и сексуално преносливите …

...повеќе »

Помалку познати работи за стриптизот раскажани од стриптизетите

Професионалните танчерки – стриптизети откриваат работи поврзани со нивната професијата што не се многу познати. Тие се занимаваат со работа која некои луѓе ја оправдуваат, а некои ја критикуваат и осудуваат. Неколку работнички во оваа специфична дејност дадоа детали што малку се познати. Да се стане стриптизета не е многу …

...повеќе »

Висечките градини во Бали – луксузно одморалиште со уникатен поглед

The hanging gardens of Bali е луксузно летувалште сместено во џунгла на најпознатиот индонезиски остров, Бали. Оваа луксузна населба има 44 вили и на гостите им нуди несекојдневен поглед на долината.Изградено е 2005 година, а оваа година ја доби Boutique Hotel наградата за најдобар поглед. За оваа награда номинирани биле …

...повеќе »

Важни совети за запознавање преку интернет

Дигиталниот бум и сè поголемата употреба на социјалните мрежи за комуникација, несомнено доведоа до зголемување на онлајн запознавањата. Сè повеќе луѓе комуницираат онлајн и голем број на интимни познанства и пријателства се создаваат во дигиталниот свет. Следуваат неколку совети за начинот на комуникација и спријателување преку интернет. Сте решиле да …

...повеќе »

Mали европски градови кои мора да ги посетите

Ако сакате живописни градови во кои има што да се види, а не сакате премногу туристи, оваа листа на градови задолжително зачувајте ја. Чешки Крумлов, Чешка На самиот влез во ова сликовито старинско гратче имате чувство како да сте откриле некоја нова димензија во просторот која ве враќа во минатото. …

...повеќе »
Don`t copy text!