Забава

Поврзаност на играта Fortnite со разводите

Една од најпопуларните игри на светот Fortnite, која од 20 милиони корисници рапидно скокна на 125 милиони играчи во светски рамки, директно ја поврзуваат со зголемувањето на разводите.Според изјавите дадени како причина за развод во Британија, во дури 200 барања за развод како причина е наведена директната зависност од играњето на …

...повеќе »

Сам свој мајстор (чамец од пластични шишиња)

Во светот каде пластичните шишиња претставуваат најголем еколошки проблем, две млади момчиња се решаваат да си направат свој чамец само од пластични шишиња.Во видеото чекор по чекор ги објаснуваат чекорите за изработка на чамец од пластични шишиња. Погледнете го видеото и можеби ќе ви разбуди некоја идеа што долго време …

...повеќе »

Пет неверојатни потопени градови

За љубителите на екстремно нуркање има многу локации на планетата што вредат да се посетат.Сепак можат да се издвојат пет од нив. Тоа се градови што со сплет на околности се нашле под вода. Port Royal (Jamaica) Озлогласен град од XVII век, центар на карипските пирати и на проституција. Обележан …

...повеќе »

Најголемиот вински фестивал Skopje Wine Expo

По 14-ти пат, традиционално во Скопје ќе се одржи најголемиот македонски вински фестивал.  На Skopje Wine Expo посетителите ќе имаат можност да уживаат во најдобрите македонски вина, деликатеси и богата музичка програма. Од 26-28 септември на платото пред МОБ ( Плоштад „Мајка Тереза“) настапуваат: Ефто Пупиноски и Блага Петреска, Тропико …

...повеќе »

Работни позиции на иднината и вештини кои ќе ни требаат

Многумина веруваат дека во блиска иднина, следните 50 години, роботи и компјутери ќе ги заменат повеќето работи што ги работат луѓе. Светскиот економски форум уште во 2016 година процени дека во 2020 година, повеќе од 5 милиони луѓе ќе го изгубат работното место заради автоматизирање на процесите и дека тој …

...повеќе »

Бродови кои мистериозно исчезнале без трага

Светските мориња и пловењето по нив отсекогаш носеле со себе опасност.Животот на море бара повеќе од познавањето на вештините на пловење, бидејќи никогаш со сигурност не може да се каже дека ја познаваме силата и непредвидливоста на океаните. Секоја година насекаде во светот, морињата и океаните проголтуваат неколку бродови, но …

...повеќе »

Град без автомобили

Изгледа неверојатно, но функционира. Понтаведра е град во Шпанија кој порано имал повеќе автомобили од жители, но ситуацијата се сменила и денес живеат како во рај. Наместо звуци и бучава од автомобили, се слуша црцорење на птици.Градоначалникот на градот Мигуел Анхо Фернандез Лорес, кој е на оваа функција од 1997 …

...повеќе »

На кои начини комуницирале диносаурусите?

Траги од фосилни записи и од сродни животни укажуваат на начините на кои комуницирале овие животни.“Многу се потпираме на знаењето за современите животни кога носиме заклучоци за изумрените животни”, вели Томас Вилијамсон, кустос палеонтолог во Природонаучниот музеј во Ново Мексико. Комуницирањето најверојатно се состоело од свирење, крикови, звуци на потпукнување, …

...повеќе »

Луѓе риби – генетски адаптирани за престој во вода

Племето Бајау живее во југоисточна Азија и специфично за нив е тоа што можат да нуркаат без маски до длабочина од 70 метри и да останат под вода дури 13 минути.Овие “супер луѓе” имаат способности неприродни за човекот, а истражувањата покажуваат дека се генетски прилагодени за престој под вода. Лекарите …

...повеќе »

Сексот и првото авторадио

Идејата за авторадиото е стара скоро 90 години, а за тоа се заслужни американците William Lear и Elmer Wavering.Кон крајот на дваесеттите години на минатиот век, поточно 1929 година, младите Американци ги сакале возењата низ мрачни неразгазени патишта кои најчесто завршувале со страсни прегратки и бакнувања на младите парови. Тоа …

...повеќе »
Don`t copy text!