Забава

Најдобрите години од животот

Генерално секоја година од животот си има и добра и лоша страна и треба подеднакво да се цени и пази. Луѓето знаат да ги генерализираат работите, па така со време почнуваме животот да го делиме на добра и лоша доба, или да се прашуваме која животна доба е најдобра, во …

...повеќе »

Kudadoo, најдобриот луксузен ресорт на светот

Иако постои само еден месец, Kudadoo со својот луксуз, прекрасно опкружување и изглед како од соништата, е прогласен за најдобриот ресорт на светот.Станува збор за приватен остров со 15 луксузни апартмани дизајнирани и изградени на принципот за одржлив развој, сместен на Lhaviyani Atol оддалечен 40 минути со авион од аеродромот …

...повеќе »

Најбогатиот град во Русија

Град на несоница и мрак, и град до кој не води ниеден пат. Норилск е град поставен над арктичкиот круг и град кој 8-9 месеци во годината е покриен со снег. Заради синдромот на поларна ноќ кој трае два месеци, анксиозноста, депресијата, несоницата и нервозата се многу честа појава во …

...повеќе »

Изолираната тврдина каде што е откриена вакцината против чума

Alexander I е тврдина која е изградена на вештачки создаден остров во далечната 1845 година и во потполност е опкружен со вода или мраз, во зависност од годишното време.Островот е вештачки создаден со забивање на греди во дното на морето и потоа е полнет и граден со бетон, гранит и …

...повеќе »

Вулканскиот туризам може да биде многу опасен

Туристите склони кон екстремни облици на возбуда неретко се доведуваат во опасност со тоа што сè почесто се впуштаат во поход на вулкани додека тие еруптираат, пишува BBC.Во извештајот на Royal Geographical Society посебно се предупредува на групите туристи кои премногу блиску се доближуваат на вулкани кои се во фаза …

...повеќе »

Што значи да се биде пансексуалец и во што се разликува од бисексуалец

Многу луѓе не знаат дека се пансексуалци сè додека некој не им го објасни тоа. Луѓето што се идентификуваат како такви велат дека нив не ги привлекува полот кај луѓето туку нивната особеност и дека не се ограничуваат на тоа дали ќе им се допадне женско или машко. Според разликите …

...повеќе »

Десет занимливости кои не сте ги знаеле за Ирска

Ирска е европска држава, која заради восхитувачката убавина ја нарекуваат смарагден остров.Ви претставуваме десет помалку познати факти за оваа прекрасна земја. Даблин се гордее со фактот дека има еден паб на секои 100 жители на овој ирски главен град. Најстариот ирски паб – Шоновиот бар – се наоѓа во градот …

...повеќе »

Светски метрополи што полека тонат

Климатските промени, топењето на половите и зголемувањето на нивото на морињата и океаните се работи што се актуелни веќе подолг период. Зголемувањето на нивото на водите на глобално ниво е потенцијална опасност за сите континенти.Неколку светски метрополи се на директен удар од зголемувањето на нивото на океаните и морињата. Џакарта. …

...повеќе »

Fingerhakeln – интересно натпреварување од Баварија

Мажи во традиционална баварска носија, клечејки околу маси, се натпреваруваат во борење со прсти (fingerhakeln). Ова е едно од најнеобичните натпреварувања на светот. Победник на ова натпреварување е тој што ќе успее да го повлече противникот преку масата. Традиционалното првенство, шеесетто по ред, се одвива во Гармиш-Партенкирхен, град на југот …

...повеќе »

Севиља – срцето на Андалузија

Севиља се смета за еден од најраскошните градови во Шпанија, и покрај Мадрид, туристите често се решаваат за посета на ова прекрасно место во срцето на Андалузија. Прекрасните историски зданија, вонсериската храна, фламенкото, се само некои од причините да се посети овој преубав град.Древните улици секоја година ги одат барем …

...повеќе »
Don`t copy text!