Хенеси го испорача првиот Venom F5, и тврдат дека достигнува 500 km/h

Четири години по премиерата на концептниот модел, тексашката компанија Hennessey го испорача првиот примерок од ултра-спортскиот модел Venom F5 на клиент кој платил 2,1 милиони долари.

Тексашката компанија Hennessey, која е позната во светот по одличните тјунинг проекти засновани на американски „мускулести“ автомобили, започна со производство на сериска верзија на својот прв самостоен ултра-спортски двосед, за кој Сили тврди дека наскоро ќе биде најбрзиот автомобил во светот кој достигнува 500 km/h.

Ексклузивноста ја потврдува и фактот дека Hennessey Venom F5 ќе се произведеа во само 24 примероци. Сите се веќе распродадени, а првиот примерок му бил доставен на неименуван клиент кој претходно прифатил договор според кој не можел да патува повеќе од 4.023 километри годишно со автомобилот.

Одговорот на Хенеси на слични „егзотики“ произведени од Bugatti, Koenigsegg, SSC Северна Америка, е придвижуван од централно лоциран 6,6-литарски битурбо V8 мотор кој развива 1.842 КС и 1.617 Nm вртежен момент, а за преносот на силата на задната оска е одговорен автоматски менувач со 7 степени на пренос.

Пред официјалната потврда на максимална брзина, Хенеси објави податоци за забрзувањето: Venom F5 од 0 до 100 km/h постигнува за 2,6 секунди, од 0 до 200 km/h за 4,7 секунди, од 0 до 300 km/h. h за 8,4 секунди и од 0 до 400 km/h за 15,5 секунди. Последните примероци ќе стигнат до клиентите пред крајот на 2023 година.

Претходна Не напаѓате куче што не лае, вели Ибрахимовиќ
Следна Болдвин и Мадсен потпишаа, а со Моника Белучи преговара за учество во продолжението на „Јужен ветер“

Награден напис

Болдвин и Мадсен потпишаа, а со Моника Белучи преговара за учество во продолжението на „Јужен ветер“

Вилијам Болдвин ќе глуми во втората сезона на серијата „Јужен ветер“, а преговорите со Моника …

Не напаѓате куче што не лае, вели Ибрахимовиќ

Искусниот шведски фудбалер Златан Ибрахимовиќ го објасни инцидентот во кој го удри шпанскиот фудбалер Цезар …

Забрането е копирање на текст!