WEY Yuanmeng изгледа како да дошол од педесеттите

Кинеските производители на автомобили произведоа неколку брилијантно дизајнирани автомобили, а еден од нив е дефинитивно WEY Yuanmeng.

Додека повеќето производители прифаќаат радикален и футуристички дизајн, WEY направи нешто сосема спротивно со својот модел Yuanmeng, кој е инспириран од автомобили од 1950-тите.

Јуанменг е инспириран од ORA Punk Cat, автомобил со ретро дизајн од Great Wall Motors, и сега е прикажан за прв пат пред неговото глобално деби. Овој модел има пет врати како Punk Cat, но моделите значително се разликуваат. Пред се, разликата е во дизајнот на предниот дел, во кој доминира голема хромирана решетка. Хромираните украси продолжуваат во долниот дел, а се присутни и околу светлата. Исто така, хаубата е украсена со хром, панелите на предната четвртина и страничните ретровизори. И додека повеќето производители мислат дека хромот е надвор од мода, WEY јасно мисли поинаку.

Интригантниот дизајн продолжува на профилот со широки предни и задни браници, хромирани тркала, хромирани рачки на вратите, додека одзади се овални задни светла, изразен капак на резервното тркало и хромиран заден браник.

Фотографиите од внатрешноста откриваат три отвори за воздух на централниот дел на контролната табла украсени со хром, дигитален кластер, централен екран на инфозабавниот систем и дополнителен екран за патникот. Внатрешноста е украсена со пловечка централна конзола и површини обложени со кожа.

WEY Yuanmeng ќе се продава само со plug-in хибриден погон кој комбинира 1,5-литарски турбо бензински мотор и електричен мотор, кои комбинираат испорачуваат 238 КС и 520 Nm вртежен момент. Овој погон е поврзан со деветстепен менувач со двојна спојка, а електричниот опсег на автомобилот е 195 километри.

Претходна The Temptations – Papa Was A Rolling Stone
Следна Малта: островот на витезите

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Илон Маск годинава загуби 100 милијарди долари, но сепак е најбогатиот човек на светот

Нето богатството на Илон Маск според Форбс, падна на околу 195,6 милијарди долари. Нето вредноста …

Забрането е копирање на текст!