Porsche Panamera GTS

После долги најави Porsche ја прошири понудата на својот луксузен автомобил со GTS верзија, со која е пополнета празнината помеѓу стандардната и најјаката верзија на Panamera. Верзијата GTS ќе може да се купи и со каросериската верзија Sport Turismo.
И во двете каросериски верзии Panamera ќе ја придвижува 4 литарски V8 biturbo мотор кој располага со 460 ks и со вртежен момент од 620 Nm, што е доволно за максимална брзина од 292 km/h, и 289 km/h за верзијата со каросеријата Sport Turismo. Забрзувањето до 100 km/h е за 4.1 секунди и просечна потрошувачка од 10,3 литри на 100 километри.
Стандардно е опремена со рекалибрирано воздушно адаптивно бесење, 20 инчни тркала и Sport Chrono пакет. Преносот е на двете осовини. Автоматски менувач со 8 степени на пренос со 2 кумплунга. Деталот кој го одвојува од останатите верзии на Panamera е ознаката GTS на каросеријата.
Друго од опремата поседува инструмент табла со TFT дисплеј, нов head-up дисплеј, облоги од кожа.
Цената на оваа верзија во Германија е 138.493 евра, а за верзијата Sport Turismo е 141.349 евра.
Porsche Panamera GTS

 

 

 

 
Porsche Panamera GTS Sport Turismo

Претходна XIAOMI M365 електричен скутер
Следна Nokia X7 – елита за економска цена

Награден напис

Mercedes-Benz Sprinter трансформиран во луксузна канцеларија

Познатата тјунинг куќа Klassen го претвори Mercedes-Benz Sprinter во луксузна мобилна канцеларија која е опремена …

Маестралниот Верстапен славеше во Мајами

Холандскиот возач Макс Верстапен славеше на Големата награда на Мајами во петтата трка од сезоната …

Don`t copy text!