Force Citiline е индиски теренец со 10 седишта

Форс Моторс е индиски производител на автомобили основан во 1958 година под името Bajaj Tempo Motors, го смени своето име во 2005 година и е специјализиран за комерцијални возила. Сепак, произведува и модели како што се Trax Cruiser и Gurkha за превозници на луѓе, а новиот модел Citiline е додаток на линијата од 2023 година.

Тоа е всушност Trax Cruiser со поинаков изглед, со сите седишта свртени напред наместо странично поставени клупи како Trax Cruiser со 13 седишта.

Моделот „Boxy“ има „само 10 седишта“, а неговиот дизајн наликува на Mercedes G-Class. Под хаубата се наоѓа 2,6-литарски четирицилиндричен мотор на Mercedes кој развива „моќни“ 90 КС и 250 Nm вртежен момент, кој е поврзан со петстепен мануелен менувач.

Citiline не е „маркиран“ како SUV, туку како MUV (Multi-Utility Vehicle), возило што ја замаглува границата помеѓу теренецот и комбето. Напред е суспензијата со двојна коска во комбинација со пружини на задната страна каде што се наоѓаат и барабанските сопирачки.

Возилото со должина од 5.120 mm и широко 1.818 mm има бандажи од 15 инчи со гуми 215/75. Меѓуоскиното растојание е 3.050 mm, а висината е 2.207 mm.

Сепак, самата внатрешност е „заглавена“ во деведесетите, па дури и осумдесетите, но со четири реда седишта сепак е исклучително пространа. Третиот и четвртиот ред се полесни за пристап благодарение на можноста за подигнување на вториот ред, а покривот има отвори за вентилација. Возилото е опремено со клима уред, електрични прозори, а четвртиот ред може да се преклопи за да обезбеди дополнителен простор за багажот.

Што се однесува до цените, Citiline со необичната конфигурација на седиштата 2+3+2+3 чини нешто повеќе од 19.000 долари. Иако цената е ниска, треба да имате предвид дека возилото не доаѓа со радио и звучници, но сепак има ABS и EBD.

Претходна Патиките на Мајкл Џордан се продадени за дури 2,2 милиони долари
Следна Apple патентираше нова верзија на iPod

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!