Daimler Truck го претставува камионот eActros LongHaul на саемот во Хановер

Daimler Truck го претставува „концептниот прототип“ на моделот eActros LongHaul кој овозможува увид во дизајнот на сериското возило планирано за 2024 година. Со едно полнење на батеријата, eActros LongHaul ќе има опсег од околу 500 километри.

Во однос на капацитетот, растојанието и маршрутите, товарниот транспорт на долги релации е најпребирливиот сегмент во патниот товарен транспорт. Во исто време, тука има голем потенцијал за намалување на емисиите на CO2. По лансирањето на пазарот на eActros за тежок транспорт во 2021 година, Mercedes-Benz Trucks сега ја лансира следната фаза за тежок транспорт на долги релации на батерии.

Компанијата го претставува eActros LongHaul, објавен во 2020 година, за прв пат на саемот IAA Transportation 2022 во Хановер. Со јасни контури и LED светлосна лента напред, возилото овозможува поглед во дизајнот на возило од сериско производство. Првите прототипови веќе поминаа на интензивно тестирање и ќе бидат тестирани на јавните патишта оваа година. Во текот на следната година, прототипите ќе бидат испратени до различни клиенти на тестирање.

Предности на моделот Mercedes-Benz eActros LongHaul

Mercedes-Benz Trucks објави и дополнителни информации за серијата модели eActros LongHaul. Три батерии обезбедуваат инсталиран вкупен капацитет од над 600 kWh. Два електрични мотори, како дел од новата е-оска, генерираат континуирана моќност од 400 kW и максимална моќност од над 600 kW.

Покрај влекачот, Mercedes-Benz Trucks ќе произведува и цврсти варијанти на eActros LongHaul веднаш по лансирањето на пазарот. Ова ќе им понуди на клиентите голем број други опции за употреба во целосно електричен транспорт. Развојните инженери на Mercedes-Benz Trucks го дизајнираат eActros LongHaul така што возилото и неговите компоненти ги исполнуваат истите барања за издржливост како и споредливиот конвенционален Actros на долги релации. Тоа значи 1,2 милиони километри пат во период од десет години.

Mercedes-Benz eActros LongHaul ќе биде првото целосно електрично сериско возило од Mercedes-Benz Trucks што ќе се произведува од почеток до крај на постоечката лента во фабриката за камиони Wörth. Ова исто така вклучува инсталација на сите електрични компоненти и пуштање во работа на возилото на крајот од линијата. Ова овозможува високи производствени капацитети и целосно паралелно производство и на конвенционални и на целосно електрични камиони на иста линија.

Со моделите eActros 300/400 и eEconic, од друга страна, електрификацијата досега се одвиваше во посебен процес во Future Truck Center во Wörth.

Батериите што се користат во моделот eActros LongHaul користат технологија на ќелии со литиум железо фосфат (LFP). Тие се карактеризираат, пред сè, со долг работен век и повеќе употреблива енергија. Батериите на eActros LongHaul можат да се полнат од 20 до 80 проценти за помалку од 30 минути на станица за полнење со моќност од околу еден мегават.

eTrailer за уште поголеми растојанија

Електрифицираните приколки можат значително да го зголемат опсегот на електрични камиони. На пример, технолошката компанија Trailer Dinamics го разви „eTrailer“ заедно со производителот на приколки Krone.

Јадрото е е-оска вградена во приколката, вклучувајќи батерии, кои го поддржуваат влечното возило со дополнителна моќност. Во зависност од капацитетот на батеријата на eTrailer, можен е опсег од повеќе од 800 километри со едно полнење на батеријата со сериската верзија на eActros LongHaul.

е-консалтинг за приспособена е-мобилност

Бидејќи е-мобилноста е повеќе од нова технологија, Mercedes-Benz Trucks ќе го интегрира eActros LongHaul, како и неговите моментално достапни електрични камиони, во холистички екосистем кој вклучува консултантски услуги за ефикасно користење на возилата и вкупни трошоци за сопственост (TCO). оптимизација.

На пример, постојните рути може да се користат за да се одреди најреалниот и најзначаен профил на примена на електрични камиони за даден клиент со цел да се одредат маршрутите што можат да се возат од електрични камиони. Покрај електрификацијата на депото, дел од т.н. e-Consulting, во зависност од барањата на корисникот.

Претходна Јуки Цунода останува во тимот на АлфаТаури
Следна Чувството на љубов ја ублажува болката

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!