Ударни

Часовникот Bugatti Tourbillon чини дури 340.000 долари

Компанијата Jacob & Co го претстави новиот часовник Bugatti Tourbillon. Станува збор за часовник кој „ги прикажува достигнувањата, сложеноста и изгледот на најновиот хиперспортски автомобил на Bugatti, кој го носи истото име. Часовникот се одликува со црно куќиште од титаниум, како и сафирен моторен блок со 16 титаниумски клипови. Посебно …

...повеќе »

Грешки во работната кариера за кои луѓето најмногу жалат

Секој прави грешки на работа. Некои од нив се минорни и се заборавени следниот ден, додека некои може да се претворат во длабоко каење за кариерата. Според неодамнешното истражување на Resume Now на 1.000 работници од Соединетите Американски Држави, Велика Британија, Франција и Германија, мнозинството, или 66 отсто од работниците …

...повеќе »

Apple ја развива технологија за иден MacBook Pro направен од стакло

Новите извештаи велат дека Apple се обидува да ја земе идејата за стаклениот заден панел на iPhone и да ја примени на „стаклен“ MacBook Pro, кој исто така би имал екран на допир. Претходно се шпекулираше дека Apple има намера да претстави MacBook Pro со екран осетлив на допир во …

...повеќе »

Научници во Велика Британија развиваат вакцина против рак на белите дробови

Научниците од Велика Британија добија 1,7 милиони фунти за да развијат вакцина против рак на белите дробови. Вакцината наречена „LungVax“ ќе биде првата вакцина во светот против рак на белите дробови кај луѓето кои се изложени на ризик да го развијат. Технологијата за новата вакцина ќе биде слична на онаа …

...повеќе »

Верстапен освои пол позиција во Австралија

Холандскиот возач Макс Верстапен ја продолжи доминацијата во Формула 1 шампионатот и утринава квалификациите за трката во Австралија. На патеката Алберт Парк, Верстапен беше најбрз во борбата за најдоброто место на стартот на утрешната трка, а на крајот ја освои пол-позицијата со време 1:15.915. Верстапен го остави зад себе Карлос …

...повеќе »

Помага при варење и слабеење

Многу луѓе не разбираат дека варењето всушност започнува во устата и поради тоа често не ја џвакаат храната доволно долго. Џвакањето е првиот дел каде нашето тело ја разградува храната.Комбинацијата на ензими содржани во нашата плунка, плус движењето на џвакање и мелење на храната во устата, помага да се разложи …

...повеќе »

Силвестер Сталоне открива за која улога имал дури седум операции

Холивудската ѕвезда Силвестер Сталоне неодамна откри дека имал седум големи операции додека се снимал филмот „The Expendables“. Имено, 77-годишниот актер во новата сезона на шоуто „The Family Stallone“ откри дека за време на снимањето на тепачката сцена со Стив Остин во филмот „The Expendables“ од 2010 година се здобил со …

...повеќе »

Што се случува со телото ако често јадете сланина и лук

Внесувањето на витамини и минерали кои го зајакнуваат одбранбениот систем е од клучно значење, а најздрав начин за нивно обезбедување на организмот е преку исхраната. Кај нас е вообичаено, штом се појави инфекција, мирисот на лук веднаш се чувствува во возовите, автобусите и собирите. Лукот се користи и за лекување …

...повеќе »

Не сте ни слушнале за ова нарушување, а секој десетти маж страда од тоа

Бигорексија – е целосна спротивност на анорексијата (која е карактеристична за жените) и посилниот пол се доживува себеси како недоволно развиен и мускулест. Секој 10-ти маж страда од тоа. Во просек, овие мажи се гледаат во огледало 12 пати на ден, следат строги диети, често се споредуваат со другите прашувајќи …

...повеќе »

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки наменети да штитат од каснување од змии. Влезот во гробницата бил покриен со изреки кои имаат за цел да штитат од каснувања од змии но и да се обидат да привлечат змии како заштитници на …

...повеќе »
Don`t copy text!