Мистериозно сино суштество на дното на морето ги збуни научниците

Неидентификувани длабоко-морски суштества наречени „сина слуз“ неодамна ги збунија научниците кои ги забележаа овие мистериозни дамки на морското дно на Карибите.

За време на преносот во живо на експедицијата, членовите на тимот разговараа што би можело да бидат чудните работи, но никој од истражувачите не можеше да дојде до дефинитивен одговор.

Научниците кои го контролираа возилото на далечина (ROV) во близина на морското дно околу Сеинт Кроа на 30 август забележаа неколку сини, лигави суштества.

Мистериозните „дупки“ се откриени како неподвижни стојат на морското дно некаде околу 611 метри под површината.

Истражувачите управувале со ROV од истражувачкиот брод на Националната океанска и атмосферска администрација (NOAA) Okeanos Explorer, кој ги поминал изминатите четири месеци истражувајќи делови од Северен Атлантик како дел од серијата истражувања на NOAA Voyage to the Ridge 2022.

Како и со секое нуркање за време на овие експедиции, снимката беше емитувана во живо од NOAA за да уживаат ентузијастите на морињата ширум светот.

За време на преносот во живо, истражувачите забележале и зумирале едно од необичните сини суштества и почнале да разговараат што би можело да биде.

Некои набљудувачи забележаа дека тоа е веројатно или мек корал или сунѓер, а потенцијално дури и туникирани – желатинозни морски безрбетници кои понекогаш се нарекуваат морски млазници.

Тимот предложи голем број потенцијални прекари, вклучително и „нерамна сина работа“, „син биомат“ и „сина тиња“.

Членовите на експедицијата можеа само да се договорат за тоа што не е мистериозното суштество: „Се што можам да ви кажам е дека тоа не е карпа, но тоа е се што знам“, се пошегува еден истражувач.

Тимот сега ќе започне со долгиот процес на обид за идентификување на мистериозното сино суштество. Во директен пренос, истражувачите рекоа дека ќе испратат слики и видеа до експерти за корали и сунѓери за да видат дали можат да ги идентификуваат сините суштества.

Претходна НБА екипа на продажба
Следна Јуки Цунода останува во тимот на АлфаТаури

Награден напис

Volkswagen ID Buzz Cargo ја освои наградата за комбе на годината за 2023 година

На Volkswagen ID Buzz Cargo му беше доделена престижната индустриска награда „Меѓународно комбе на годината …

Локхид Мартин и го испорача најмоќниот ласер на американската војска

Компанијата Локхид Мартин и испорача ласер од 300 kW на американската армија, што значи дека …

Забрането е копирање на текст!