Без да знаеме фрламе здравје

Чајот од свила од пченка е еден од најсилните природни диуретици. Го стимулира излачувањето на урината и бактериите од телото, поради што е многу корисен при воспаление на мочниот меур и уринарни инфекции, како и за камења во бубрезите.

Ја забрзува циркулацијата на крвта во телото и го намалува таложењето на вода во зглобовите, а помага и при слабеење и предменструални проблеми. Добар е и како средство за детоксикација кое ја олеснува работата на црниот дроб, а ја намалува и болката во зглобовите која е последица на ревматски заболувања.

Како да направите чај од пченкарна свила?

Една кафена лажичка добро исушена пченкарна свила се прелива со топла вода, се остава да отстои неколку минути, се цеди и се пие најмногу два до три пати на ден. Чајот не се препорачува неколку часа пред да си легнете Не ја сушете пченкарната свила сами ако не сте сигурни дали во производството се користени штетни состојки како пестициди. Исто така, свилата од пченка која не е добро исушена ги губи своите лековити својства и не се препорачува да се користи за чај.

Кога нема свежа пченка, можно е да се купи готов чај од пченкарна свила во продавниците за здрава храна. Треба да сварите две лажички пченкарна свила во три децилитри вода, да се остави покриено пет минути, да се процеди и да се пие без никакви засладувачи.

Претходна Кабриолет Polestar 6 LA Concept е веќе распродаден
Следна Која е тајната за долг и исполнет сексуален живот?

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!