Без да знаеме фрламе здравје

Чајот од свила од пченка е еден од најсилните природни диуретици. Го стимулира излачувањето на урината и бактериите од телото, поради што е многу корисен при воспаление на мочниот меур и уринарни инфекции, како и за камења во бубрезите.

Ја забрзува циркулацијата на крвта во телото и го намалува таложењето на вода во зглобовите, а помага и при слабеење и предменструални проблеми. Добар е и како средство за детоксикација кое ја олеснува работата на црниот дроб, а ја намалува и болката во зглобовите која е последица на ревматски заболувања.

Како да направите чај од пченкарна свила?

Една кафена лажичка добро исушена пченкарна свила се прелива со топла вода, се остава да отстои неколку минути, се цеди и се пие најмногу два до три пати на ден. Чајот не се препорачува неколку часа пред да си легнете Не ја сушете пченкарната свила сами ако не сте сигурни дали во производството се користени штетни состојки како пестициди. Исто така, свилата од пченка која не е добро исушена ги губи своите лековити својства и не се препорачува да се користи за чај.

Кога нема свежа пченка, можно е да се купи готов чај од пченкарна свила во продавниците за здрава храна. Треба да сварите две лажички пченкарна свила во три децилитри вода, да се остави покриено пет минути, да се процеди и да се пие без никакви засладувачи.

Претходна Кабриолет Polestar 6 LA Concept е веќе распродаден
Следна Која е тајната за долг и исполнет сексуален живот?

Награден напис

НБА екипа на продажба

Професионалниот кошаркарски тим во НБА, Феникс Санс лани играше во големото финале на плеј-офот и …

Volkswagen ID Buzz Cargo ја освои наградата за комбе на годината за 2023 година

На Volkswagen ID Buzz Cargo му беше доделена престижната индустриска награда „Меѓународно комбе на годината …

Забрането е копирање на текст!