Атлетик Билбао го освои Суперкупот

Фудбалерите на Атлетико Билбао го освоија Суперкупот на Шпанија со победа над Барселона во финалето по продолженијата со резултат 3: 2.

Натпреварот се играше во Севилја, а Баскијците стигнаа до третиот трофеј во ова натпреварување. Интересно, Атлетик ги нокаутираше двата најголеми шпански клуба на патот до трофејот.

Барса водеше двапати, но Баскијците и двапати се враќаа во игра и на крајот славеа по пресвртот.

Атоин Гризман најпрво погоди во 40 минута по долга акција за водство на Барса со 1: 0, но само две минути подоцна Оскар де Маркос го изедначи резултатот со одлична асистенција на Инаки Вилијамс.

На почетокот на второто полувреме, поточно во 57 минута, Атлетик постигна гол преку Раул Гарсија, но беше поништен по асистенција на ВАР поради офсајд.

Гризман зголеми на 2:1 са асистенција на Џорди Алба во 77 минута и се чинеше дека играта ќе заврши со тој резултат, но во 90 минута Асиер Вилијалибре со асистенција од Икер Муниаин за 2:2 и го одведе мечот во продолженија.

Во 93 минута од средбата, Вилијамс влезе во стрелците со еврогол, кој на крајот го реши победникот.

Во последните моменти од натпреварот Лионел Меси беше исклучен откако намерно го удри Вилалибре без топка.

Барселона – Атлетик Билбао 2: 3 (Гризман 40-ти, 77-ми – Де Маркос 42-ри, Ви Villaалибре 90-ти, Вилијамс 93-ти)

Претходна Huawei FreeBuds Studio со интелигентно и динамично намалување на бучава и Hi-Fi квалитет
Следна Совети за подготовка на автомобилот и возење на ниски температури

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …