Mercedes-Benz 6.0 AMG Hammer Coupe

Многу редок автомобил, Mercedes-Benz 6.0 AMG Hammer Coupe од 1988 година, е понуден на продажба преку аукција во САД.

Долго пред AMG GT Black Series да го постави рекордот на патеката во Нирбургринг, неговите претходници беа целосно одвоени од Mercedes. Брендот AMG беше посебна тјунинг компанија, а еден од нејзините импресивни проекти беше 6.0 AMG Hammer Coupe. Сега еден од само 13 примероци произведени за северноамериканскиот пазар бара нов сопственик.

AMG не беше како повеќето тјунери кои само додаваат неколку нови делови и го пресликуваат ECU за да добијат малку поголема моќност, туку направија многу повеќе. Во овој случај, оригиналниот 3,0-литарски мотор беше отстранет и заменет со 5,5-литарски V8, но тоа не е се. На тој мотор следеа значителни модификации, волуменот се зголеми на 6,0 литри, а доби две брегасти вратила и четири вентили по цилиндар. По модификациите, моторот испорачуваше 385 КС и 564 Nm вртежен момент.

Автомобилот што се продава на аукција изгледа совршено во секој сегмент, внатрешноста е беспрекорна иако има повеќе од 31.000 километри на часовникот. Пред 2021 година, Чеканот беше паркиран 15 години, по што беше целосно реставриран.

Се верува дека само 50 примероци се произведени за светскиот пазар, а автомобилот што моментално се продава е еден од 15-те направени за северноамериканскиот пазар и еден од само петте купеа наменети за САД. Затоа е еден од најретките класични Мерцедеси во својата ера.

Аукцијата продолжува уште седум дена, а највисоката понуда во моментот на пишување беше 303.000 долари.

Претходна Гвардиола во паника
Следна Rolls-Royce интензивно го тестира својот прв електричен автомобил

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!