Ford EcoSport Active

Откако Форд ја претстави Puma во средината на минатата година, EcoSport не доби големо внимание бидејќи малите кросовери се поинтересни заради дизајнот и „поубавото“ име, а исто така се нудат во верзии ST и генерално се попривлечни.

Сепак, EcoSport е сè уште присутен, а Ford ја објави Active верзијата за Европа со тизер, кој официјално ќе дебитира на 6 ноември. И покрај тоа, списанието „Autonocion“ наиде на материјал што го открива изгледот на овој модел. Се работи за мал малку робустен кросовер.

Изгледот е очекуван, има пластична заштита на каросеријата, прозорците се затемнети, а има и нови алуминиумски тркала. Примероците на фотографиите се лакирани во два тона бидејќи покривот прави контраст, како и страничните ретровизори. Моделот изгледа познато бидејќи Форд продава слична верзија во Бразил наречена Бура.

Форд ќе го продава EcoSport Active во Шпанија со 1.0-литарски EcoBoost мотор кој развива 125 КС спарен со 6-степен мануелен менувач. И покрај деталите за теренот, моделот нема да се нуди со погон на сите тркала, барем не во Шпанија. EcoSport е достапен со погон на сите четири тркала на некои пазари како што е споменатиот Бразил.

Во Шпанија, Форд ќе понуди богата стандардна опрема, од автоматски фарови, преку автоматско климатизирање до системи за контрола на патувањето и препознавање сообраќајни знаци. Исто така, моторот работи на копчето „start“, а внатрешноста ќе биде тапацирана со кожа / велур. Има и 8-инчен инфо-забавен екран со интеграција на Apple CarPlay и Android Auto, а основната цена на моделот ќе биде 24.100 евра.

Претходна Харли-Дејвидсон го претстави електричниот велосипед
Следна SpaceX започна со јавно бета тестирање на мрежата Starlink

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!