Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Минатиот месец Audi го претстави новиот SUV Q6 кој стана најголемиот модел на германската марка, но во подготовка е уште еден голем теренец.

Циклусот на планирање на производите на Audi е променет поради нападот на Русија врз Украина и глобалниот недостиг на чипови, но компанијата сепак планира наскоро да престане да продава модели со мотори со внатрешно согорување, при што секој модел ќе има барем уште еден производствен циклус пред да стане целосно електричен.

Најинтересниот модел што се очекува е SUV Q9, кој ќе го најде своето место над Audi Q7 и ќе им конкурира на BMW X7 и Mercedes GLS. Q9 се очекува да пристигне во 2025 година, можеби како последен модел со SUS мотор.

Во меѓувреме, Q8, вклучувајќи ги верзиите S и RS, добива освежување до крајот на 2023 година со благ хибриден систем од 12 волти и подобрувања на системот за инфозабава. Q7 ќе претрпи слични промени, но само во 2025 година. Популарниот Q5 исто така ќе претрпи голем редизајн во 2025 година и ќе остане во производство до 2033 година кога Audi ќе го повлече својот конвенционален погон. Конечно, Q3 се очекува во 2024 година со благ хибриден систем.

Што се однесува до седанот, A8 најверојатно нема да види какви било промени пред крајот на производството. А7 ќе добие фејслифт во 2025 година, додека А6 ќе добие технологија за помош на возачот и благ хибриден систем во втората половина од оваа година. А4 и А5 ќе бидат освежени во 2024 година, а А3 само во 2025 година.

Лошата вест се однесува на R8, кој нема да живее уште многу во сегашната форма. Суперавтомобилот со V10 мотор ќе премине на електричен погон по завршувањето на производството на сегашниот модел. Audi сака да продолжи со TT моделот во истиот капацитет, но следната генерација не е потврдена.

Од Audi се очекуваат голем број електрични модели, вклучувајќи го Q4 E-tron кој ќе пристигне малку подоцна оваа година, A6 E-tron доаѓа во 2024 година, проектот Artemis EV во 2026 година и други модели базирани на PPE платформата во 2025 година. E-tron ќе го добие своето последно освежување во 2023 година, додека E-tron GT ќе добие освежување во средината на циклусот во 2025 година.

Претходна Деринкују е древен подземен град во Турција кој бил пронајден од кокошки
Следна Motorola го претстави предводникот Moto Razr 2022

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!