Слабеењето влијае на вашиот имунолошки систем

Оние кои сакаат да ги изгубат вишокот килограми и да го одржат своето тело здраво, треба да знаат дека исхраната и вежбањето играат важна улога.

Се чини дека новата студија го поддржува овој модерен став кон губење на тежината, бидејќи, како што покажа експериментот на истражувачите, агресивното ограничување на храната може да предизвика здравствени компликации.

Една нова иранска студија објавена во американскиот весник American Journal of Translational Research имаше за цел да процени дали значителното ограничување на калориите може да влијае на имунолошкиот систем. За да се постигне ова, тим од докторски лекари специјализирани за исхрана и јавно здравје собра 29 лица со прекумерна тежина.

Истражувачите поделија 29 лица во две групи. Експерименталната група земала лекови за слабеење, покрај тоа што држела диета која барала од нив да внесуваат 600 калории помалку дневно од стандардните барања за калории. Друга група учесници можеше слободно да јаде.

На почетокот на експериментот и откако експерименталната група изгубила 10 отсто од својата телесна тежина, истражувачите го измериле бројот на лимфоцити, бели крвни зрнца кои ја поддржуваат имунолошката функција на телото, кај секој од учесниците.

Тие наведуваат дека кај групата која била подложена на ограничување на калориите и земала лекови за да изгубат 10 отсто од нивната телесна тежина, нивните клетки, кои се клучни за имунолошкиот систем на телото, се намалиле.

Во меѓувреме, за контролната група која јадела слободно, истражувачите велат дека не биле забележани значајни промени во измерените имунолошки маркери.

Од нивните наоди, истражувачите заклучуваат дека губењето на тежината предизвикано од ограничувањето на калориите може независно да ја ослабне антивирусната имунолошка одбрана.

Секогаш треба да разговарате со вашите лекари пред да започнете нов велнес план. Меѓутоа, за целите на овој извештај, оваа студија не треба да ве обесхрабрува да изгубите тежина за да достигнете големина што е поздрава за вас.

Сепак, грижата за вашата исхрана и физичката активност заедно се важни фокусирани на вашиот пат за слабеење. И можеби најважно, како што може да се толкува оваа студија, јадењето помалку калории отколку што експертите сметаат за здрави може да ви помогне да изгубите тежина, но на други начини може да се покаже штетно за вашето здравје.

Претходна Нова секс поза која жената ја носи до експлозивен оргазам
Следна Војската на САД развива моќно ласерско оружје, најсмртоносното до сега

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!