Малта: островот на витезите

По слетувањето на аеродромот во Ла Валета, главниот град на Република Малта, ве чека првото изненадување: ве чекаат стари автобуси од периодот кога Англичаните го држеа овој остров. Сепак, разочарувањето наскоро го заменува задоволството, бидејќи овие автобуси се исклучително удобни, со клима уред, кој овде е задолжителен во секој затворен простор. Температурите во лето достигнуваат и над 40 степени. Малтежаните успеаја тие стари автобуси да ги претворат во исклучителна туристичка атракција и на некој начин да ги претстават како еден од нивните заштитни симболи. Од другата страна се познатите малтешки чамци, кои ве носат на романтично возење како во старите времиња.

Кога ќе влезете во кривулестите улици, ќе се изненадите од портите на куќите – тие ја задржаа бојата на Медитеранот, а сепак го имаат здивот на новата ера.

Малта е земја распространета на три острови во Средоземното Море, спроти Сицилија. Се состои од Малта, Гозо и Комино, која е ненаселена; всушност на него живее само едно семејство – сопствениците на тој остров. Цела Малта можете да ја посетите за само еден ден, бидејќи нејзината површина е 28 квадратни километри. Ова, претпоставувам, е и причината што градовите се редат еден по друг, па само нивните жители знаат која улица завршува Ла Валета, а почнува Слима или Св. Џорџ, лоциран покрај морето, со одличен јавен превоз и по ден-два ќе се чувствувате како дома. Сè работи добро и е дизајнирано така што туристите можат да го пронајдат својот пат во кој било град без некои поголеми компликации.

Ла Валета е главен град, изграден од антиквитети. Ова е разбирливо кога ќе се погледне во историјата. До 8 век Малта била населена со Феничани, а потоа дошле Римјаните. Тие беа заменети со Арапите, од кои го прифатија само јазикот, но до ден-денес остануваат римокатолици. Од 1090 до 1194 година островот го држеле Норманите, а во 1530 година пристигнале Шпанците; со себе го носат познатиот Ред на Малтешки витези, кои, како што тврдат, денес не постојат. За нивното вековно живеалиште на овој остров сведочи огромниот споменик на лежечкиот витез, кој доминира низ цела Ла Валета. Во 1781 година, Наполеон останал со своите војници на брегот на магичниот остров, а потоа во 1813 година бил преземен од Англичаните и задржан до 1964 година. Малта се избори за својата независност дури во 1974 година.

Англичаните си заминаа, но оставија дел од својата култура и јазик, што го зборуваат речиси сите, како и возење по левата страна на патот. Дека Англичаните се уште се доминантни овде потврдуваат и најголемиот број туристи од таа земја, кои се сами. По целото крајбрежје од Ла Валета наваму има трговски центри од европски тип и стандард, а богами и цената.

Дека туризмот е најважен за Малта потврдуваат и безбројните продавници за сувенири со најразновидна понуда и добро осмислени сувенири за престој во оваа прекрасна, мала и пред се шармантна земја. Особено убави се стаклените предмети, кои се изработуваат во многу примитивни работилници, како што правеле нивните предци. Работилниците се наоѓаат низ целиот остров и туристите со задоволство одат таму за да видат како сето тоа е направено.

Малта е мала земја која сè е подредено на туризмот. Има нешто помалку од 400.000 жители и огромен број импозантни цркви, катедрали и други свети градби. Најголемата катедрала, посветена на Света Марија, од 1833 година, се наоѓа во градот Мости. Толку мал простор и толку многу катедрали се објаснува со големата побожност на Малтежаните. Во разговорот со нив, веднаш се забележува дека ја прифатиле студената, деловна дружељубивост на Англичаните, а сепак задржуваат доволно голема насмевка. На овој мал остров доаѓаат туристи од целиот свет, кој сите свои напори ги насочил кон удобен и интересен одмор. Хотелите се од висока категорија со сите придружни содржини, покрај брегот и претежно карпести плажи. Но, природата се погрижи и за тоа, конкретно боејќи ги камењата полирани од брановите во окер и жолта боја. Луѓето се погрижија за она што природата не можеше да го направи. Сите спортови на вода може да се пробаат.

Инаку, на островите нема реки, извори или езера. Водата се преработува од морето, а се увезува за пиење. Но, тоа воопшто не е проблем, бидејќи на секој чекор има флаширани.

Љубителите на доброто вино, заедно со сите можни видови риби, ракови и други специјалитети од морски плодови, не треба да пропуштат ниту шише од познатото вино, кое без исклучок го носи името и презимето на производителот. Највисоката точка на Малта е 250 метри надморска височина. Претежно има добро асфалтирани патишта кои водат од град до град, а фериботите беспрекорно ги поврзуваат островите. На островот Гозо од Малта можете да стигнете за петнаесетина минути, а за уште половина час со такси или автобус можете да стигнете до најголемиот град на островот – Викторија. И повторно доминира старата тврдина од која се протега бескраен поглед. Какво искуство да се види целата земја од едно место.

Претходна WEY Yuanmeng изгледа како да дошол од педесеттите
Следна Со невидена помош од публиката, Серена ја собори втората носителка

Награден напис

Римац Невера постави нов брзински рекорд за возење во рикверц!

Откако последователно соборуваше светски рекорди, Римац Невера сега почна да се менува. Хиперавтомобилот Rimac Nevera, …

Првите снимки на универзумот од европскиот вселенски телескоп Еуклид

Европскиот вселенски телескоп Еуклид денеска ги објави своите први снимки, откривајќи блескава маглина во облик …

Don`t copy text!