Верувале или не, и мажите имаат биолошки часовник кој отчукува

Долго време се веруваше дека само жените имаат биолошки часовник што отчукува, но се покажа дека тоа не е вистина

Претходна студија го потврди ова.

Досега се знаеше дека биолошкиот часовник кај жените отчукува, но едно истражување покажува дека го имаат и мажите, кој всушност почнува да отчукува истовремено со женскиот.

Колку подолго мажот чека да има деца, толку е поголема веројатноста дека неговата сперма ќе му „мутира“, открива истражувањето.

Научниците известуваат дека постарите татковци многу често имаат деца со здравствени проблеми како аутизам или шизофренија.

Бројни докази собрани во истражувањето, чии докази беа објавени во списанието New Scientist, покажуваат дека машката сперма сè повеќе го губи квалитетот со возраста.

Како што објаснуваат научниците, причината е мутација која води до абнормална клеточна делба во тестисите.

Научниците предупредуваат дека мажите во 40-тите имаат двојно поголема веројатност да имаат клеточна мутација отколку мажите во дваесеттите. Со други зборови, и мажите имаат биолошки часовник, ако не сте знаеле!

Претходна Санчез го раскина договорот со Интер
Следна Легендарниот Ferrari F40 развива 986 КС

Награден напис

НБА екипа на продажба

Професионалниот кошаркарски тим во НБА, Феникс Санс лани играше во големото финале на плеј-офот и …

Volkswagen ID Buzz Cargo ја освои наградата за комбе на годината за 2023 година

На Volkswagen ID Buzz Cargo му беше доделена престижната индустриска награда „Меѓународно комбе на годината …

Забрането е копирање на текст!