Нов рекорд – најголемата зграда испечатена со 3Д печатач е во Дубаи

Технологијата на 3Д печатење со секој следен ден навлегува сè подлабоко во нашите животи. Се печатат најразлични предмети од најразлични материјали.

Изградбата на куќи и згради со помош на 3Д печатач станува многу популарна поради брзината на изведба и намалените трошоци.

Богатите шеици од Дубаи секојдневно се натпреваруваат на многу полиња – од најскапиот автомобил до најголемата јахта. Сега ја имаат и најголемата зграда изградена со 3Д печатар.

Погледнете го видеото за да видите за што станува збор.

Претходна BMW го најави iX3 за производство во 2020 година
Следна Мали совети за тоа како гумите на автомобилот да ви траат подолго

Награден напис

Во американските болници, Гугл тестира медицински четбот со вештачка интелигенција

Според The Wall Street Journal, Google веќе ја тестира својата технологија за разговор со вештачка …

Мета подготвува ривал на Твитер

Мета го претстави својот претстоен ривал на Твитер на своите вработени, а изгледот на апликацијата …

Don`t copy text!