УЕФА строго го казни Фенербахче откако неговите навивачи го скандираа Путин

Фенербахче е строго казнет од УЕФА откако навивачите на турскиот клуб му скандираа на Владимир Путин за време на нивниот натпревар од Лигата на шампионите против Динамо Киев.

Фенербахче ќе мора да плати казна од 50.000 евра за „фрлање предмети и испраќање провокативни пораки од навредлив карактер, односно несоодветно скандирање“, а исто така капацитетот на стадионот на следниот европски натпревар ќе биде намален за 5.000 седишта поради затворањето на дел од трибините.

Инцидентот се случи на натпреварот од третото квалификациско коло во Лигата на шампионите против Динамо Киев кога навивачите на Фенербахче го скандираа името на Владимир Путин откако примија гол.

Причина за ова е гестикулацијата на Виталиј Бујалски, кој го прослави голот за водство од 1:0 имитирајќи орел со рацете, кој е симбол на ривалот на Фенер, Бешикташ.

Контроверзниот претседател на Фенербахче, Али Коч не сакаше да се извини за однесувањето на навивачите и истакна дека е „навреден од тоа што Украинците очекуваат настап“.

Претходна Samsung наводно го намалува производството на паметни телефони поради помалата побарувачка
Следна Маркос Алонсо е се поблиску до преселба во Барселона

Награден напис

НБА екипа на продажба

Професионалниот кошаркарски тим во НБА, Феникс Санс лани играше во големото финале на плеј-офот и …

Volkswagen ID Buzz Cargo ја освои наградата за комбе на годината за 2023 година

На Volkswagen ID Buzz Cargo му беше доделена престижната индустриска награда „Меѓународно комбе на годината …

Забрането е копирање на текст!