Сексуални фетиши што ги имаат многу повеќе луѓе отколку што сте мислеле

Секој од нас има свои сексуални преференции или фетиши. Денес, фетиш е поим кој има негативна конотација и обично се поврзува со сексуално однесување кое отстапува од вообичаената норма на однесување во кревет. Истражувањата покажуваат дека фетишите сè уште се табу тема, иако се многу почести отколку што мислиме.

Фетишот е всушност сексуално однесување без кое човек не може да се возбуди. Тоа не е ништо космичко или ненормално, не секој фетиш вклучува црн латекс, камшици и лисици.

Фетиш може да се нарече секој сексуален чин, од вообичаениот секс од ванила до БДСМ, кој вклучува еротска размена на моќ преку доминација и послушност, објасни сексуалниот психолог Дениз Рение.

Секој возрасен има сексуален фетиш и тоа е факт од кој не треба да се срамите. Рение забележува дека кај повеќето сексуално активни луѓе, фетишите може да се преклопуваат. Во еден момент ќе сакате играње улоги, а во друг ќе ве изгорат рацете или униформата на партнерот.

Истражувањата покажуваат дека повеќе од половина од сексуално активните луѓе се заинтересирани да испробаат пикантерии кои ги надминуваат вообичаените. Со цел фетишот, или сексуалната фантазија, да ја исполни својата цел и да овозможи неверојатен секс, двете страни (или повеќе од нив) треба да ги споделат тие преференции.

Во продолжение прочитајте кои се најчестите сексуални фетиши. Некои од нив можеби изгледаат малку премногу, но најважно е секој од нас да го најде она што најмногу му одговара и да ги нормализираме сексуалните желби за на крајот да уживаме во сексот без срам.

  1. Игра на удирање

Оваа секс игра припаѓа на BDSM секс. Многу луѓе, особено жените, претпочитаат погруб секс, кој ќе вклучува удирање, безопасно удирање и „тепање“. Некои сакаат да вклучат реквизити, како што се камшици и лисици, во оваа игра за да искусат посебни моменти. Со овој тип на секс би било добро да си поставите граници до кои ќе се придржуваат и двете страни. Разговарајте за нивото на интензитет и за типот на удари што сакате да ги примите (или дадете).

Држете се до деловите од телото како што се задникот и бутовите и избегнувајте места каде што се наоѓаат органите, за да не се повредите.

  1. Игра со улоги

Истражувањата покажуваат дека ова е омилената игра на долгогодишните партнери кои сакаат промени и се лојални и верни. На пример, вашиот лекар ве вклучува и знаете дека не би било паметно да имате секс со вашиот долгогодишен лекар. Обидете се да се договорите со партнерот дека тој ќе го глуми докторот, а и вие ќе изберете улога во која се чувствувате добро. Имагинацијата прави сè, не ја ограничувајте.

  1. Фетиш на стапалата

Многумина ќе коментираат дека не ги разбираат луѓето кои ги палат нозете, но истражувањата покажуваат дека овој фетиш е во првите пет најчести фетиши во светот. Луѓето кои сакаат да ги вклучуваат своите стапала во сексуални активности, треба да го предупредат партнерот пред да почнат да го бакнуваат, масираат и допираат неговите стапала. Исто така, постојат голем број на сексуални дејствија што можете да ги правите со вашите стапала.

Овој фетиш го популаризираше трендот на продажба на слики од стапала на Инстаграм. Денес тоа стана вистински бизнис. Постојат бројни веб-страници на кои можете да продавате фотографија од вашите стапала, а некои девојки живеат од тоа.

  1. Психолошка игра

Некои од најинтензивните секс игри се случуваат во умот. И ова е дел од БДСМ сексот. На пример, ако имате фетиш на стапалата, би можеле да му се „заканувате“ на партнерот ако не слуша внимателно што кажувате, ќе мора да ви ги лиже стапалата. Психолошката игра обично вклучува неколку различни фетиши. Едната личност треба да биде доминантна, а другата покорна за да ужива во обострано задоволство.

  1. Споделување

Споделената игра е нешто поретко фетиш. Тоа вклучува најмалку три лица, а се однесува на споделување партнер со друга личност. На пример, жената ќе стои настрана и ќе го гледа својот партнер како има секс со друга личност. Ова е опасен фетиш бидејќи вклучува играње со чувствата, затоа погрижете се двете страни да бидат сигурни дека сакаат да испробаат вакви екстреми.

  1. Играјте со годините

Ова е многу чест фетиш, според сексуалните психолози. На пример, ако ви се допаѓа кога партнерот за време на секс ве нарекува „бебе“, „бебе“, „малечко“, „девојче“, тоа значи дека го имате овој фетиш. Исто така, оваа игра вклучува облекување во училишни униформи. Треба да се напомене дека играњето со годините нема никаква врска со педофилија и е сосема нормална сексуална склоност.

Претходна Видео игри кои си го заслужија своето место во Куќата на славните
Следна Xiaomi и Leica Camera со стратешка соработка и најава за нов заеднички смартфон

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!