Легендарниот Ferrari F40 развива 986 КС

Модифицираните автомобили не се ништо шокантно и изненадувачки, надградените суперавтомобили привлекуваат малку повеќе внимание, додека легендите и ретките ѕверови како Ferrari F40 Competizione сè уште се на повисоко ниво.

Нема сомнеж дека F40 генерално е еден од најважните автомобили во историјата, па дури и примерите со голема километража се продаваат за милиони. Сепак, F40 прикажан на фотографиите не само што е уникатен, тој е веројатно најмоќниот примерок на моделот во светот.

Автомобилот бил испорачан на купувачот на крајот на 1989 година, а неколку години подоцна сопственикот го модифицирал и го подготвил за трки. Промените вклучуваа работа на суспензијата, сопирачките и каросеријата, а исто така беше обоен во жолта боја.

Кога работата беше завршена, F40 се тркаше помеѓу 1990 и 2006 година, претрпувајќи различни модификации во тој период. Во 2019 година беше целосно сервисиран, а потоа беше купен од групацијата Занаси од Маранело. Тоа е истата група која ги прави сите Extra Campionario, т.е. бојадисување на болидите на Ферари со специјална нарачка. F40 беше целосно расклопен и обоен во сива Grigio Nardo. Исто така, извршен е комплетен механички сервис и одредени подобрувања, така што во зависност од поставката, моторот развива помеѓу 690 и 986 КС.

Меѓу модификациите се спортски тркачки седишта, карбонски спојлер, Stack систем за инструменти и друго.

F40 се продава на аукција од RM Sotheby’s.

Претходна Верувале или не, и мажите имаат биолошки часовник кој отчукува
Следна Porsche 911 Turbo S е помоќен и поагресивен по третманот G-Power

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!