Леброн Џејмс повеќе не е меѓу топ 5-те најдобри НБА кошаркари

Кралот повеќе не е на тронот, не е на подиумот или во топ 5-те најдобри играчи на НБА. Леброн Џејмс доживеа пад на ранг-листата на ЕСПН.

Иако некои ќе ја оспорат оваа информација, факт е дека Леброн Џејмс полека старее, кој падна во рангирањето додека помладите играчи напредуваат.

Пред почетокот на новата сезона во НБА, ЕСПН го објави рангирањето на најдобрите 100 играчи во лигата, а Џејмс се најде на шестото место. На минатогодишната листа ѕвездата на Лос Анџелес Лејкерс беше на третата позиција.

ЕСПН постепено ја откриваше листата од 100 до број 1, а во четвртокот беа откриени играчите кои се рангирани од 10 до 6 место.

Џејмс се уште е во топ 10, но повеќе не е во топ 5, а зад него се Џејсон Тејтум, Кевин Дурант, Џа Морант и Девин Букер.

Лука Дончиќ, Јанис Антетокунмпо, Никола Јокиќ, Џоел Ембиид и Стивен Кари веројатно се во топ 5, иако ова не е официјално рангирање.

Падот на Леброн од топ 5 може да се објасни со разочарувачката сезона на Лејкерс, која заврши на 11. место во Западната конференција, а Џејмс пропушти 26 натпревари поради повреда.

Претсезоната е пред почетокот, а Џејмс влегува во 20-та година во НБА. Прашање е дали тој и Лејкерси можат да ја подобрат формата, дали Џејмс може да се врати во топ 5 или ова е почеток на неговиот пад.

Претходна Телеком индустријата се свртува кон холографски повици
Следна Мел Гибсон ќе го режира филмот „Lethal Weapon 5“, снимањето ќе започне следната година

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Илон Маск годинава загуби 100 милијарди долари, но сепак е најбогатиот човек на светот

Нето богатството на Илон Маск според Форбс, падна на околу 195,6 милијарди долари. Нето вредноста …

Забрането е копирање на текст!