Гоа: рајот на Индија

Искусете ја магијата на 1001 ноќ, топли вечери на прекрасни песочни плажи. Ова се само дел од предностите на Гоа кои привлекуваат туристи кои бараат одмор и релаксација. Во никој случај не е лесно да се одлучи кои плажи во Гоа се најубави – дење капени на златното сонце или ноќе, додека ги гали сребрената месечева светлина. Најдобро би било да дознаете сами. Во есента и првите месеци од зимата, климата во Гоа е идеална за вашиот одмор од соништата.

Дури во 1961 година, по 450 години португалско владеење, Гоа беше вратена во индиска јурисдикција. Но, влијанието на таа медитеранска земја се уште е забележливо, што го прави овој далечен источен регион посебен. Пример за ова е Велха Гоа (Стара Гоа), каде што можете да видите цркви и палати изградени во европски стил. Разнобојното мешање на различни култури може да се види особено секоја среда на плажата Анџуна. На пазарот можете да најдете разни сувенири кои ќе ве потсетат на овој егзотичен регион, а можете да видите и одачи на јаже, голтачи на оган и скротители на змии.

Некрунисан крал на сите плажи во Гоа е плажата Калангут. Се наоѓа на околу 15 километри северно од Панаџи, главниот град на индиската држава Гоа и е рај за туристите кои бараат сонце. Малку појужно, на прекрасната плажа Колва, опкружена со палми, можете да го почувствувате благиот ветар на Арапското Море. Гоа е вистински природен рај, низ шумата на ридовите во Националниот парк Молем, многу мајмуни радосно скокаат. Малку посеверно е паркот Бондла со ботаничка градина каде има и елени.

Гоа со својата привлечност му дава посебна убавина на западниот брег на Индија, не само што е убава за око туку и богат извор на риба. Регионалните специјалитети се нудат во баровите со едноставен ентериер, кои често се наоѓаат токму на плажата. Во меѓувреме, на плажите можете да уживате во освежителните вкусови на ананас, манго, банани и други тропски овошја.

Претходна Tiësto – The Business
Следна Санчез го раскина договорот со Интер

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!