Победата на Арсенал против Кристал Палас ја отвори новата сезона во Англија

Победата на Арсенал против Кристал Палас од 2:0 ја отвори новата сезона во англиската Премиер лига, а Топџиите уште на самиот старт покажаа дека ќе бидат многу посилни од минатата сезона.

Арсенал одлично го отвори натпреварот и во првите 20 минути беше многу подобар тим од Кристал Палас, а првата голема шанса за „топчиите“ ја имаше Мартинели во четвртата минута кога од одлична позиција шутираше покрај голот.

Сепак, во 20. минута Арсенал ја претвори теренската иницијатива во водство. Зинченко ја забележа првата асистенција, а Мартинели беше на вистинското место со глава со глава за да израмни на 1:0.

До крајот на првото полувреме Кристал Палас можеше да израмни, но Едуард во 42. минута не беше прецизен од добра позиција.

Најдобрата шанса за Кристал Палас на овој натпревар ја имаше Езе во 52. минута кога самиот излезе пред Рамсдејл, но голманот на Арсенал ја предвиде неговата намера и одлично го одбрани неговиот удар.

Прашањето на победникот го реши Сака во 85. минута, но голот на крајот беше припишан на автогол на Гуехи.

Во следниот натпревар Арсенал на домашен терен ќе игра против Лестер, додека Кристал Палас на гостински терен ќе игра со Ливерпул.