Локхид Мартин и го испорача најмоќниот ласер на американската војска

Компанијата Локхид Мартин и испорача ласер од 300 kW на американската армија, што значи дека е најмоќниот досега.

Ласерот е развиен како дел од ХЕЛСИ (Иницијатива за високоенергетско ласерско скалирање) на Пентагон, чија цел е да ја зајакне индустриската база на насочена енергија и да го подобри квалитетот на ласерските зраци.

Во август оваа година, Локхид Мартин испорача високо-енергетски ласер од класа 60+ kW со интегрирано оптичко заслепување и надзор (HELIOS), првиот тактички ласерски систем за оружје што е интегриран во постоечките бродови.

Ласерот од 300 kW е подготвен за интеграција, а Lockheed Martin се фокусира на намалување на големината и тежината на ласерското оружје за да може да се користи на земја, на море и на потенцијални воздушни платформи.

Претходна Blitz претстави посуптилен “body kit” за Toyota GR86 и Subaru BRZ
Следна Volkswagen ID Buzz Cargo ја освои наградата за комбе на годината за 2023 година

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!