Енди Мареј се пласираше во третото коло на УС Опен

Поранешниот шампион Енди Мареј стигна до третото коло на УС Опен за прв пат по шест години со победата во четири сета над американскиот тенисер Емилио Нава.

Мареј, кој славно стави крај на 76-годишното чекање на Британија за машка Грен слем титула кога го освои УС Опен во 2012 година, беше подобар против Нава (5:7, 6:3, 6:1, 6:0).

„Физички, ова е најдоброто што сум го чувствувал во последните години. Моето движење е убедливо најдоброто што било во долго време. Се приближувам до местото каде што сакам да бидам и се надевам дека ќе можам да се подобрам овде“, рече 35-от -годишниот Мареј.

Нава, 203 на АТП листата, го освои првиот сет кој траеше дури 84 минути. Но, на 20-годишниот, кому му требаа пет сета за да го види Џон Милман во првата рунда, на крајот остана без пареа.

Мареј последен пат се пласираше во третото коло во 2016 година на патот до четвртфиналето.

Доколку сака дополнително да напредува на турнирот, Мареј ќе мора да го надмине светскиот рекет број 14, Матео Беретини. Во јуни, Беретини го победи Мареј во финалето на турнирот на трева во Штутгарт.

Претходна Со невидена помош од публиката, Серена ја собори втората носителка
Следна Патниците на крстарењата на Royal Caribbean добиваат пристап до Старлинк интернет

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Илон Маск годинава загуби 100 милијарди долари, но сепак е најбогатиот човек на светот

Нето богатството на Илон Маск според Форбс, падна на околу 195,6 милијарди долари. Нето вредноста …

Забрането е копирање на текст!