Zoom станува малку посигурно место за видео повици

Откако половина свет работи од своите домови и не може да се види со семејството и пријателите, апликацијата за видео конференција „Zoom“ стана едно од главните „места“ за дружење и виртуелни состаноци.

Минатиот месец имаше околу 200 милиони дневно активни корисници. Тоа изгледаше како многу голема бројка во тоа време, бидејќи имаше само околу 10 милиони во декември минатата година. Во моментов оваа услуга ја користат над 300 милиони активни корисници секој ден.

За да ги направи видео разговорите побезбедни за сите свои корисници, Zoom имплементирал некои подобрувања во верзијата 5.0. Најважната нова карактеристика е транзицијата кон шифрирање на GCM AES 256-битна. Сè уште не е полнокрвно криптирање од крај до крај, но сигурно е побезбеден од 128-битниот стандард за шифрирање AES што се користеше досега. Целосната поддршка за криптирање на сите разговори на сите сметки ќе биде активирана на 30 мај.

За дополнително да се намали можноста за упаѓање во некоја друга видео конференција, т.н. „Zoombombing“, во Zoom додадоа икона во корисничкиот интерфејс што им овозможува да постават лозинка за конференција, да пријават несакан „гостин“ и генерално да администрираат безбедносни поставки. Стандардните лозинки сега се побезбедни и администраторите имаат поголема контрола врз видео конференциите што ги водат.

За да се намали веројатноста за несакано прислушување, корисниците сега се во можност да изберат низ кои земји ќе поминат нивните повици. Така што нема да се повтори разговорите меѓу жителите на Европа и САД непотребно да се префрлаат преку сервери во Кина, како во претходно.

Претходна Се продава оригиналниот и единствен полициски Ferrari 250 GTE од 1962 година
Следна Sash! – Ecuador

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!