Zagato го испорача првиот Iso Rivolta GTZ: V8 мотор и 660 коњски сили

Zagato Iso Rivolta GTZ дебитираше на почетокот на август, а сега првиот примерок му е доставена на клиентот.

Во август немаше многу детали за автомобилот, поточно, немаше можност детално да се проучи изгледот и спецификациите. Видовме брилијантно дизајнирано купе инспирирано од легендарниот модел Iso AC / 3. Компанијата објави дека ќе има мотор базиран на оној што го придвижува Chevrolet Corvette, но моќта не беше позната.

Сепак, сега е потврдено дека првата копија е доставена до купувачот, а некои детали се откриени. Станува збор за LT4 6,2-литарски V8 мотор со компресор кој развива 660 КС и 881 Nm вртежен момент. Автомобилот забрзува од 0 до 100 км на час за 3,7 секунди и достигнува максимални 315 км на час.

Тежината се заштедува благодарение на употребата на јаглеродни влакна во конструкцијата на телото. Изгледот на ентериерот не е целосно откриен, но може да видите спортски кожни тапацирани седишта и некои други детали.

Zagato има намера да произведе само 19 примероци од моделот GTZ, а девет се веќе нарачани. Првиот отиде во Луцерн во Швајцарија. Колку пари издвоил купувачот, сè уште не е познато.

Претходна Голманот на Црвена звезда со одлична одбрана во 94-та минута стана херој за неговите соиграчи и навивачи
Следна Тесла во иднина ќе користи батерии за брзо полнење на Панасоник

Награден напис

Evanescence – Bring Me To Life 

Уживајте во прекрасната музика на нашиот портал и на нашето ново интернет радио. Слушајте музика …

YouTube тестира четбот кој ќе се појавува под клиповите

Видео сервисот YouTube спроведува експеримент кој вклучува нов четбот дизајниран да им обезбеди на корисниците …

Don`t copy text!