Xaver 1000 е радар од следната генерација кој може да „гледа“ низ ѕидови

Израелската компанија Camero-Tech ја разви следната генерација на преносни радари со високи перформанси кои всушност можат да „гледаат“ низ ѕидовите.

Camero-Tech е член на Samy Katsav Group, светски лидер и пионер во развојот, производството и маркетингот на пулсни радари UWB. SK Grupa е специјализирана за одбрана на фронтот, решенија за владини услуги, поморска инфраструктура и решенија за развој на имот. Има развиено и системи за мало вооружување, електрооптички и ласерски решенија, системи за снимање, поморски решенија и многу повеќе. Оваа група има богато искуство во технологијата и се потпира на израелските иновации и теренски докажани решенија.

Xaver 1000 ќе им обезбеди на вооружените сили, агенциите за спроведување на законот, разузнавачките единици и службите за итни случаи неспоредливи оперативни способности.

Производите од семејството Xaver се имплементирани од елитни клиенти во војската, разузнавачките служби, полицијата и службите за пребарување и спасување во повеќе од 50 земји ширум светот.

„Семејството Xaver обезбедува значајни способности за собирање разузнавачки информации, антитерористички активности, спасување заложници, операции против наркотици, во области на катастрофа и многу други урбани операции и мисии“, рече Камеро-Тек.

Xaver 1000 е опремен со систем за следење на целта базиран на AI технологија, а има и сопствена технологија 3D Sense-Through-The-Wall која му овозможува да открива и „гледа“ луѓе преку статични предмети зад ѕидовите и пречките. Сликите на објекти со висока резолуција може да се прикажат до ниво на поединечни делови од телото ако целите седат, стојат или лежат. Исто така, не е важно ако тие не се движат долго време.

Системот може да се користи и за одредување на висината на предметите, односно дали се возрасни, деца или животни, така што корисниците на системот „влегуваат во познатото“. Xaver 1000 може да се смета за клучен систем за војската, полицијата и тимовите за пребарување и спасување, но и за разузнавачките единици кои работат во различни ситуации. Радарот може да го управува само едно лице бидејќи е подготвен за употреба со едноставно притискање на копче.

„Xaver 1000 го одредува најсоодветниот пристап за да се обезбеди успех на спасувачката мисија во различни оперативни сценарија како што се заложнички ситуации. 3D приказот со висока резолуција и другите моќни системски алатки обезбедуваат одлично ниво на свесност за ситуацијата. Способноста да се постигне високото ниво на чувствителност го прави Xaver 1000 вистински менувач на играта за специјалните сили и полицијата додека спроведуваат урбани и рурални операции, во кои им се потребни веродостојни информации за скриените живи објекти“, рече основачот и директор на компанијата Амир Беери.

Радарот се контролира преку 10,1-инчен екран на допир и едноставен интерфејс. Исто така, можно е да се прикажат собраните податоци за мисијата кои се користат за анализа, обука, информации и друго.

Технологијата не вклучува радијација и ги исполнува меѓународните правила за човечка изложеност.

Претходна Неверојатна причина зошто треба да имате секс секој ден
Следна LG претстави екран кој може да се растегнува за 20 проценти

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!