WhatsApp овозможи пренос на историјата на разговори од Android на iPhone

WhatsApp официјално понуди можност за пренос на историјата на разговори од Android на iPhone откако претходно го овозможи обратниот процес.

Новата опција ја објави извршниот директор на Мета, Марк Закерберг преку објава на Фејсбук.

Надградбата го реши долгогодишниот проблем на WhatsApp, кој традиционално го отежнува преносот на разговорите помеѓу Android и iOS. Лесно е да се префрли разговорот од еден уред со iOS на друг или од Android на Android, но генерално не помеѓу два различни оперативни системи.

Процесот на пренос работи само на новите iPhone-и или оние што се ресетирани на фабричките поставки и ја користи апликацијата Премести во iOS за Android, која веќе помага во преносот на контакти, записи во календарот, текстуални пораки и друго. Кога го поставувате iPhone, треба да ја изберете опцијата „Премести податоци од Android“, а потоа да ги следите чекорите во апликацијата за Android. Кога iPhone е целосно поставен, треба да го вклучите WhatsApp и да се најавите користејќи го истиот телефонски број. Потоа ќе се појават сите претходни разговори од Android.

За да префрлите, треба да имате Android 5 или понов на вашиот уред со Android или iOS 15.5 или понова верзија на вашиот iPhone. За жал, ако корисникот веќе има постоечка историја на разговори со iOS, увезената историја на разговори на Android ќе ја замени.

Претходна Škoda ја претстави Fabia RS Rally 2: Интегрален погон и речиси 300 коњски сили
Следна Eminem – Mockingbird

Награден напис

Дознајте зошто комарците некого касаат, а некого заобиколуваат

Колку и да се трудиме да ги избегнуваме и колку да се користат разни препарати, …

Nissan Navara-R развива 1.000 КС

Двегодишниот проект на дрифтерот Стив Багси Биаџиони и тимот на SB Motorsports резултираше со моделот …

Забрането е копирање на текст!