Voyager – чевли што се загреваат преку мобилен

Jimmy Choo, модната икона за дизајн на чевли, реши на зиморливите да им понуди нешто што многу ќе ги израдува. Тоа се чевлите Voyager што можат да ја контролираат температурата преку мобилен.
Дизајнот и идејата е на Jimmy Choo, а технолошките детали се на француската компанија Zhor-Tech.
Како всушност функционира технологијата вградена во зимските чевли Voyager?
Во чевлите има вградено иновативни влошки што може да се загреваат, а се контролирани од апликација на мобилниот уред. Кога ќе ви залади можете да ја покачите температурата на влошките која минимално е 25 степени, а максимално може да се покачи до 45 степени. Греењето може да трае до 8 часови, а потоа е потребно да се наполнат батериите во чевлите. За таа цел на горниот раб зад чевлите има USB приклучок кој е скриен.
Освен технолошкиот дел на зимските чевли, Voyager се обложени и со крзно кое додатно загрева.
Цената на моделот Voyager на Jimmy Choo ќе се биде околу 1500 фунти.

Претходна Range Rover со погон на 6 тркала
Следна Jaguar F-type Rally Concept

Награден напис

Во американските болници, Гугл тестира медицински четбот со вештачка интелигенција

Според The Wall Street Journal, Google веќе ја тестира својата технологија за разговор со вештачка …

Мета подготвува ривал на Твитер

Мета го претстави својот претстоен ривал на Твитер на своите вработени, а изгледот на апликацијата …

Don`t copy text!