Volkswagen Golf R Hurricane развива 519 КС

Volkswagen Golf R е еден од „најспособните“ хечбек модели во својот сегмент, а им служеше на практикантите на Volkswagen Group Retail Germany (VGRD) за интересен проект.

Golf R претрпе голем број визуелни и механички модификации во проектот наречен Hurricane. Изгледот на автомобилот сега е уште поатрактивен, а неговиот 2.0-литарски TSI мотор значително помоќен.

Инаку, Golf Hurricane е наследник на Golf GTE Skylight од 2021 година и Golf GTE HyRacer од 2020 година, базиран на претходната генерација. И ова се проекти за практиканти.

Golf Hurricane е резултат на соработката помеѓу Volkswagen R, професионалниот возач Бени Леучтер и тјунинг инфлуенсерот Рик RD48. Практикантите го избраа името Hurricane како референца на Lamborghini HUracan и други имиња поврзани со ветерот што претходно ги користеше Volkswagen за модели како што се Vento, Scirocco и други.

Каросеријата е обоена во Ајфелово зелено со црна графика и карбонски детали. Во спортскиот комплет за каросерија на Golf R се и пошироките предни и задни браници и аеродинамичните прагови, додека хаубата, покривот, спојлерот и задната врата се направени од карбон. предните светла се затемнети, а задните светла се поврзани со LED лента со целосна должина. Некои ќе помислат дека редизајнираниот Golf од осмата генерација би можел да добие такви задни светла. Ураганот е украсен со нов сет на бандажи со 10 краци произведени од MB Design, кои се опремени со гуми Pirelli P Zero Trofeo R наменети за употреба на патеката.

Внатрешноста следи слична шема бидејќи е обложена во црна и зелена алкантара со контрастни шевови. Возачот и совозачот седат во карбонски корпи Recaro, додека задното седиште е отстрането за да се заштеди тежина. Сепак, тој беше заменет со заштитен кафез. Натписот на ураганот се наоѓа на контролната табла, таванот и фиоката за складирање.

2.0-литарскиот TSI четирицилиндричен мотор на Volkswagen доби нов турбо полнач HGP, поголем интеркулер, нов филтер за воздух, модифициран издувен систем, а единицата ECU беше повторно мапирана. Благодарение на овие промени, моторот сега развива 519 КС и 629 Nm вртежен момент, што е значително зголемување во споредба со стандардните 315 КС и 420 Nm. Силата се пренесува на сите четири тркала преку седумстепен автоматски менувач DSG и погон 4Motion.

VGRD не објави податоци за забрзување, но се знае дека максималната брзина надминува 300 km/h.

Со користење на јаглерод, тежината се намалува за 200 kg во споредба со стандардниот Golf R. Автомобилот исто така доби суспензија Eibach и поголеми керамички сопирачки земени од Audi R8 (напред) и Audi S8 (заден).

Volkswagen Golf R Hurricane за жал ќе остане само единствен бидејќи нема надеж за производство.

Претходна Google го претстави Android 13 (Go edition) за најприфатливите мобилни телефони
Следна Нов свингерски рај во Србија

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!