Volkswagen и Ford стануваат едно

Мината година во јули, менаџментот на Volkswagen и Ford потпишаа меморандум за соработка со кој ги дефинираат заедничките цели и нивото на соработка.
Во денешно време таквиот чекор е оправдан и никој не е изненаден. Оправдан е од причина што со тоа се намалуваат трошоците за развој, а се зголемува и пазарот на кој се пласираат возилата. Иако сè уште е на ниво на меморандум за соработка, искусни аналитичари велат дека е прашање на време кога тие две компании ќе се спојат во една и ќе прераснат во најголемата автомобилска компанија во светот. Така Volkswagen ќе го добие пазарот во САД, а Ford пазарот во Кина и Латинска Америка.
Што се однесува до технологијата, се смета дека главен акцент ќе се даде на хибридните и електричните склопови.


 

Претходна Никола Карабатиќ заради операција ќе го пропушти СП во ракомет следната година
Следна Volkswagen со план да произведува 300.000 електрични возила годишно

Награден напис

Mercedes-Benz Sprinter трансформиран во луксузна канцеларија

Познатата тјунинг куќа Klassen го претвори Mercedes-Benz Sprinter во луксузна мобилна канцеларија која е опремена …

Маестралниот Верстапен славеше во Мајами

Холандскиот возач Макс Верстапен славеше на Големата награда на Мајами во петтата трка од сезоната …

Don`t copy text!