Vivo ги претстави мобилните телефони X90, X90 Pro и X90 Pro+

Компанијата Vivo ги претстави новите предводници од серијата X, поточно моделите X90, X90 Pro и X90 Pro+.

X90 и X90 Pro се напојуваат со процесорот MediaTek Dimensity 9200, имаат импресивни камери и можност за многу брзо полнење. Исто така, двата модели имаат заоблени AMOLED екрани од 6,78 инчи со QHD+ резолуција и стапка на освежување од 120 Hz, додека нивната максимална осветленост е 1.300 nits.

Што се однесува до камерите, X90 доби главна камера од 50 MP со оптичка стабилизација на сликата (сензор Sony IMX866), ултра широка 12 MP (Sony IMX 663) и телефото камера од 12 MP (Sony IMX 663) со 2x оптички зум . Двата уреди имаат селфи камери од 32 MP.

X90 Pro доаѓа со подобар 1-инчен Sony IMX 989 главен сензор, ултра широка камера од 12 MP и портрет објектив од 50 MP со 2x оптички зум. Серијата X90 е опремена со V2 ISP чип за обработка на слики и подобрена фотографија при слаба осветленост.

Vivo V90 се напојува со батерија од 4.810 mAh, додека кај X90 Pro капацитетот е зголемен на 4.870 mAh. Двата уреди поддржуваат жично полнење од 120 W, меѓутоа, X90 Pro поддржува и безжично полнење од 50 W со услов да има безжичен полнач од 50 W. Мобилните телефони користат оперативен систем OriginOS 3.

Клиентите ќе можат да го добијат X90 во црна, сина и црвена боја за 518 долари за верзијата со 8 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија, додека врвната верзија со 12 GB RAM и 512 GB внатрешна меморија ќе чини 700 долари.

X90 Pro ќе биде достапен во црна и црвена боја. Основниот модел доаѓа со 8 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија и чини 700 долари, додека најдобриот модел со 12 GB RAM и 512 GB внатрешна меморија ќе чини 840 долари.

Во Кина веќе се прифаќаат однапред нарачки, а продажбата започнува на 6-ти декември, додека информациите за меѓународната продажба ќе бидат објавени подоцна.

Vivo X90 Pro+ е, според производителот, „Кралот на сензорите од 1 инчи“. Ова не е првиот уред со сензорот IMX989 на Sony, но доби неколку подобрувања што го прават посебен. „Тајната“ е во леќите бидејќи се користи висококвалитетен стаклен елемент со број Abbe 81,6. Колку е поголем бројот, толку е помала дисперзијата на светлината, а пластиката може да има до 30. Има и облога со формулација Zeiss T* што го намалува отсјајот, а леќите имаат прилично широка бленда f/1,75 што пропушта повеќе светлина.

Има и голем 1-инчен IMX989 сензор, така што камерата има 77 проценти поголема фотосензитивна област во споредба со сензорот од 1/1,3 инчи на X80 Pro. Индивидуалните сензори од 1,6 µm може да се врзат во групи од четири за да се постигне ефективна големина на пиксели од 3,2 µm.

X90 Pro+ е опремен со две телефото камери, од кои едната има перископска леќа од 90 mm и сензор од 64 MP. Овој има 3,5x оптички и максимален 100x дигитален зум. Има и 50mm портрет објектив со сензор од 50MP (IMX758). Сите три споменати камери имаат оптичка стабилизација на сликата.

Ултра широката камера е оптимизирана за мало изобличување, има видно поле од 114 степени и сензор IMX598 од 48 MP. Задните камери кои имаат автофокус се поддржани од ToF ласерски систем. Напред се наоѓа селфи камера од 32 MP.

X90 Pro+ може да снима 8K видео со 30 fps, а оние кои сакаат квалитет можат да користат 14-битен RAW видео режим. Можно е да се калибрира камерата и да се избере помеѓу Zeiss Natural Color 2.0 и Vivo Vivid Color режимот. Поддржани се форматите Dolby Vision и LOG за да можете да фотографирате со 10 fps додека снимате видео. Целосната резолуција сè уште не е позната. Модовите развиени во соработка со Zeiss, имено Landscape, Architecture и Miniature Bokeh, ќе бидат достапни за корисниците.

Vivo X90 Pro+ се напојува со најновиот процесор Snapdragon 8 Gen 2, поврзан со 12 GB RAM и 256 или 512 GB од новата меморија UFS 4.0. Процесорот е поврзан со голема комора за испарување (8.900 mm2) што гарантира дека перформансите остануваат стабилни.

Обработката на слики ја врши Vivo V2 ISP процесорот.

X90 Pro+ користи голем екран од 6,78 инчи со резолуција од 1.440 x 3.200 пиксели и формат 20:9, а станува збор за LTPO 4 AMOLED панел (Samsung E6) со брзина на освежување од 120 Hz. Неговата максимална осветленост е 1.800 nits и поддржува Dolby Vision.

Моделот е достапен во кинеска црвена и оригинална црна боја со текстура на имитација на кожа. Отпорен е на вода и прашина според стандардот IP68. Дебелината е 9,7 мм, а тежината 221 грам. Се напојува од батерија со капацитет од 4.700 mAh, која е поделена на две ќелии за брзо полнење. Поддржува жично полнење од 80W и безжично полнење од 50W и целосно се полни за 33 минути. Мобилниот телефон е опремен со стерео звучници, но може да се поврзе и со новите слушалки Vivo TWS 3 Pro.

Уредот користи Origin OS 3, преднарачките започнуваат на 28 ноември, додека во продажба ќе се појави на 6 декември. Плановите на глобалниот пазар не се обелоденети. Во Кина верзијата со 12 GB RAM и 256 GB меморија ќе чини 910 долари, а верзијата со 512 GB меморија ќе чини 978 долари.

Претходна Николас Кејџ непрепознатлив на снимањето на филмот „Сценарио од соништата“
Следна Поршеата на Калмар покажаа дека не се плашат од јужноамериканските патишта

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!