Virgin Hyperloop го изврши првото тест возење со патници

Футуристички концепт за транспорт наречен Virgin Hyperloop го изврши првото тест возење со патници.

Virgin Hyperloop вклучува капсули во вакуумски цевки кои превезуваат патници со голема брзина. Првото пробно возење со патници, поточно двајца патници кои се вработени во Virgin Hyperloop, беше извршено во пустината во Невада и траеше само 15 минути. Поминаа 500 метри и достигнаа брзина од 172 км на час.

Сепак, оваа брзина е занемарлива во споредба со целта на Virgin Hyperloop, што е брзина поголема од 1.000 км на час.

Патниците рекоа дека возењето е пријатно и дека воопшто не дава искуство на ролеркостер.

Потребна е подолга линија за да се постигне поголема брзина.

Концептот е во развој со години, а се базира на предлог на основачот на Тесла, Илон Маск. Некои критичари го опишаа како „научна фантастика“. Таа се заснова на маглев технологијата за воз и е побрза поради вакуумот.

Компанијата го анализира потенцијалот на овој концепт и во други земји. На пример, возењето помеѓу Абу Даби и Дубаи би траело само 12 минути, а денес трае повеќе од еден час.

Претходна Американски истражувачи тврдат дека можете да вежбате со маска затоа што не пречи во дишењето
Следна Претставен најмоќниот Volkswagen Golf во историјата

Награден напис

Римац Невера постави нов брзински рекорд за возење во рикверц!

Откако последователно соборуваше светски рекорди, Римац Невера сега почна да се менува. Хиперавтомобилот Rimac Nevera, …

Првите снимки на универзумот од европскиот вселенски телескоп Еуклид

Европскиот вселенски телескоп Еуклид денеска ги објави своите први снимки, откривајќи блескава маглина во облик …

Don`t copy text!