Trip Advisor ја обелодени листата на градови со најдобра храна

Како и секоја година, така и оваа, Trip Advisor, најдобриот онлајн помошник за патување, ја објави листата на градови со најубава локална храна на светот. Листата се креира врз основа на коментари од читатели, и во топ 10 градови се најдоа дури 3 италијански.
Број еден на листата е Рим, кој според читателите е гастрономски центар на Италија и на светот. Тоа е град што е преполн со луѓе преку целата година. Читателите со највисока оцена ги оценија локалните слаткарници кои подеднакво ги посетуваат и локалците и туристите.
На второ место е уште еден италијански град, Фиренца. На централниот пазар Mercato Centrale може да го доживеете вистинското италијанско шопинг искуство. Овој пазар се наоѓа во близина на базиликата Сан Лоренцо, и претставува вистински гурмански рај. Вистинско доживување е и патувањето во село каде туристите може да го доживеат вкусот на домашен сладолед и пица.
Париз го зазема третото место на листата на Trip Advisor. Најинтересна за туристите била турата Вкусовите на Монмартр.
Барселона го има четвртото место, заради интерактивното доживување на готвењето.
На петтото и шестото место се наоѓаат Њу Орлеанс и Њујорк.
Венеција е на седмото место и е третиот италијански град што добро котира во светот на гурманите. Според читателите е идеално место за добро вино, морски плодови, но и за тестенини.
Заради пазарот Mercade del San Miguel, Мадрид го има осмото место на листата. Таму можете да ги пробате познатиот тапас и вкусовите на шпанските вина.
На деветто место е Токио, а на десетто Бангкок.

Претходна Емотивна дистанцираност во врската
Следна Ракетата Сојуз повторно ќе биде лансирана

Награден напис

Пролет со Digipath: одржани бесплатни онлајн работилници за деца

Оваа пролет едукативниот центар „Едуфронт“ организираше серијал од 4 бесплатни, воведни работилници за дигитални вештини …

Научниците со тврдење дека децата кои повеќе личат на својот татко отколку на нивната мајка се многу поздрави

Најважно за секој родител е неговото дете да биде живо и здраво при раѓањето, а …

Don`t copy text!