Toyota го претстави новиот GR Hilux за следното рели Дакар

Зад името GR DKR Hilux T1 + се крие пик-апот на Toyota кој работи со 3,5-литарски битурбо V6 мотор.

За следното издание на престижното рели Дакар, кое започнува на 2 јануари во Саудиска Арабија, Toyota и нејзиниот оддел Gazoo Racing подготвија нов „rally-raid“ дериват на автомобилот, кој се базира на актуелната генерација на модели на Hilux.

На Gazoo Racing тие избраа 3,5-литарски битурбо V6 мотор за GR DKR Hilux T1 + кој развива нешто повеќе од 400 коњски сили и 660 Nm максимален вртежен момент. Во однос на претходниот „rally-raid“ Hilux, познато е дека висината на суспензијата е зголемено од 280 на 350 милиметри, а зголемени се и димензиите на пневматиците кои ги испорачува BF Goodrich.

Тојота ќе се натпреварува на Дакар со четири автомобили составени од Насер Ал-Атијах / Матје Баумел, Жиниел де Вилиер / Денис Марфи, Хенк Латеган / Брет Камингс и Шамер Варијава / Дани Стасен, а тестирањето ќе продолжи во Јужна Африка до првата половина на декември.

Претходна Португалски уметник ги претвора бетонските блокови во неверојатни 3Д графити
Следна Вежбањето на ладно време може да ви согори повеќе калории

Награден напис

Спасете ја врската со „секс на одржување“

Ако сте во брак или во долга врска, веројатно барем еднаш сте се соочиле со …

Дознајте зошто комарците некого касаат, а некого заобиколуваат

Колку и да се трудиме да ги избегнуваме и колку да се користат разни препарати, …

Забрането е копирање на текст!