Toyota го претстави новиот GR Hilux за следното рели Дакар

Зад името GR DKR Hilux T1 + се крие пик-апот на Toyota кој работи со 3,5-литарски битурбо V6 мотор.

За следното издание на престижното рели Дакар, кое започнува на 2 јануари во Саудиска Арабија, Toyota и нејзиниот оддел Gazoo Racing подготвија нов „rally-raid“ дериват на автомобилот, кој се базира на актуелната генерација на модели на Hilux.

На Gazoo Racing тие избраа 3,5-литарски битурбо V6 мотор за GR DKR Hilux T1 + кој развива нешто повеќе од 400 коњски сили и 660 Nm максимален вртежен момент. Во однос на претходниот „rally-raid“ Hilux, познато е дека висината на суспензијата е зголемено од 280 на 350 милиметри, а зголемени се и димензиите на пневматиците кои ги испорачува BF Goodrich.

Тојота ќе се натпреварува на Дакар со четири автомобили составени од Насер Ал-Атијах / Матје Баумел, Жиниел де Вилиер / Денис Марфи, Хенк Латеган / Брет Камингс и Шамер Варијава / Дани Стасен, а тестирањето ќе продолжи во Јужна Африка до првата половина на декември.

Претходна Португалски уметник ги претвора бетонските блокови во неверојатни 3Д графити
Следна Вежбањето на ладно време може да ви согори повеќе калории

Награден напис

Хенеси го испорача првиот Venom F5, и тврдат дека достигнува 500 km/h

Четири години по премиерата на концептниот модел, тексашката компанија Hennessey го испорача првиот примерок од …

Не напаѓате куче што не лае, вели Ибрахимовиќ

Искусниот шведски фудбалер Златан Ибрахимовиќ го објасни инцидентот во кој го удри шпанскиот фудбалер Цезар …

Забрането е копирање на текст!