Telluride новиот SUV за осум лица на KIA

Kia Telluride е најголемиот SUV во историјата на Kia, кој покрај возачот може да прими уште седум патници.
Планот е овој XXL теренец да се пласира на пазарот во САД, евентуално и на пазарот на Далечниот Исток.
Според потврдените информации што ги има во моментов, Telluride ќе има бензински 3.8 литрен V8 мотор со 290 ks и и 355 Nm. За преносот е задолжен менувач со 8 степени на пренос и силата ќе се пренесува на сите 4 тркала. Ќе има 4 мода на работа и тоа смарт, еко, спорт и комфорт.
Надворешниот изглед на Telluride е со малку груби црти, со детали кои се малку и предимензионирани, како што е предната решетка од моторскиот дел. Од друга страна пак, внатрешноста е преполна со технолошки новитети, сигурносни системи и комфор.
Telluride во продажба се очекува кон крајот на 2019 година, а цените сè уште не се објавени.


Претходна Мик Шумахер оди по стапките на својот татко
Следна За што се може да се искористи талогот од испиеното кафе?

Награден напис

Mercedes-Benz Sprinter трансформиран во луксузна канцеларија

Познатата тјунинг куќа Klassen го претвори Mercedes-Benz Sprinter во луксузна мобилна канцеларија која е опремена …

Маестралниот Верстапен славеше во Мајами

Холандскиот возач Макс Верстапен славеше на Големата награда на Мајами во петтата трка од сезоната …

Don`t copy text!