Subaru GL на Travis Pastrana дебитира на фестивалот на брзина Гудвуд

На почетокот на оваа година, Subaru, Hoonigan и Travis Pastrana го претставија екстремно модифицираниот караван Subaru GL, деталите се скриени, а сега е потврдено дека овој автомобил ќе дебитира на овогодинешниот Goodwood Speed ​​Festival.

Моќниот Subaru исто така ќе се појави во ново видео на Gymkhana подоцна оваа година, но неговите спецификации се она што навистина импресионира.

Subaru го „спакува“ GL наречен Family Huckster со четирицилиндричен боксер мотор кој развива 862 КС и е поврзан со 6-брзински секвенцијален менувач и погон на сите тркала. Повторно, нема детали за модификациите. Компанијата направи тело од јаглеродни влакна, а има и врвна тубуларна рамка.

Автомобилот има активна аеродинамика, големо задно крило кое „соработува“ со хидрауличните клапи на предните и задните браници. Функционалниот багажник за покрив помага да се насочи воздухот во NACA отворот на покривот што го пренасочува кон ладилникот назад.

Subaru GL доби моноблок бандажи KMC, како и суспензија со долг од од Светскиот шампионат во рели (WRC). Овие бандажи се лесни и издржливи, а Subaru ги дизајнираше според бандажите со осум краци понудени на моделите на Subaru од 1980-тите.

Ентериерот исто така е инспириран од минатото, па во него е сместен оригиналниот радио уред од караванот GL произведен во 1983 година, кој е дел од рекреативната табла на возилото на Pastrana. Subaru користел син јаглерод за да ја направи контролната табла бидејќи во случајот на оригиналниот автомобил бил сино. Исто така, има и 12-инчен кластер инструмент програмиран да прикажува ретро бирачи.

Караванот Subaru GL дебитира на Фестивалот за брзина во Гудвуд, одржан од 23 до 26 јуни. Пастрана ќе го вози на познатата планинска трка, а лани беше втор во генералниот пласман.

Претходна Германците со тврдење за неограничен извор на енергија
Следна Издржливите личности и нивните навики

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!